- Bakterie, která „žere“ PET
- Vědci přemýšlí, jak ji využít
Jednorázových plastů používáme stále víc a je to patrné zejména v oceánech a na plážích kdekoli na světě. Podle jednoho z odhadů by tímto tempem mohlo v roce 2050 plavat v mořích víc plastu než ryb. Změnit nepříznivý trend a očistit planetu by mohla jedna velmi hladová bakterie.
Nepřehlédněte: Odborníci předpovídají, co čeká lidstvo v roce 2050: Mimozemšťané, čipy v lidském těle a uzurpující AI
Bakterie „žere“ PET
Znečištění naší planety plastem je obrovským problémem a jeho míra dosáhla takové míry, že vědci dokonce našli plast ve skalách na odlehlých ostrovech v Brazílii. Nahromaděné plasty ohrožují celé ekosystémy. Nově objevená bakterie však může mnohé změnit.
Jedná se o běžný druh bakterie známé jako Comamonas testosteroni, která se vyskytuje v odpadních vodách a půdních kalech. I když to nezní moc hezky, tato bakterie má takový apetit, že dokáže „sežrat“ celý plast.
Pokud bychom ji uměli smysluplně využít, významně by podpořila úsilí ekologů o recyklaci plastů po celém světě.
Vzhledem k tomu, že v se oceánech každoročně objeví více než 10 milionů tun nových plastů a více než 380 milionů tun plastů se jednou použije a poté vyhodí, je současný stav zvlášť alarmující.
S užitečnou bakterií na naší straně bychom mohli planetu očistit, nebo znečištění alespoň zbrzdit.
Pomůže zachránit planetu?
Během studií vědci zjistili, že bakterie je schopna nejen plasty rozkládat, ale dokáže rozkládat i sloučeniny obsažené v pracích prášcích. Comamonas testosteroni podle nich lační po uhlíku, na který se tyto materiály při rozkladu mění.
Vědci publikovali článek o svých zjištěních v časopise Nature Chemical Biology s tím, že se domnívají, že bakterie může najít uplatnění v rozsáhlých recyklačních závodech.
Zdroj náhledové fotografie: Jas Min / Unsplash, zdroj: Nature Chemical Biology