Přelepení kamery, notebook

Přelepení webové kamery nestačí k tomu, aby vás hackeři nemohli sledovat, zjistili vědci

  • Páska přes webovou kameru nemusí stačit
  • Hackeři se mohou stále dívat, říkají experti

Odborníci dlouhodobě tvrdí a často i názorně dokazují, jak se hackeři dokážou dostat do kamer, aby sledovali všechno, co se děje na opačném konci. Abyste dosah tohoto sdělení pochopili, zkuste si představit, co všechno vás už váš notebook nebo telefon „viděl“ dělat. Proto se začalo rozvíjet průmyslové odvětví, které se zaměřuje na výrobu krytek na zvědavé oko kamer. Jde o výrobky od levných nálepek až po značkové plastové záklopky navržené tak, aby zakryly kameru na telefonu, laptopu, a dokonce i na televizi.


Nepřehlédněte: Američané představili elektromobil budoucnosti. Bez nabíjení může jezdit celý měsíc


Zakrýváte na svém počítači webkameru?

Mnozí lidé však eliminaci možných rizik řeší po svém a hlavně levněji – webkameru přelepují páskou. Nová studie však ukázala, že jeden z typických snímačů okolního světla používaných v telefonech a laptopech lze snadno použít i ke sběru vizuálních dat.

Vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve výzkumu pracovali se Samsungem Galaxy View 2, tedy poměrně starým tabletem s velkým displejem. Snímač okolního světla na tomto přenosném zařízení se nachází v blízkosti přední (selfie) kamery.

hacker, macbook, apple
Zdroj: Azamat E / Unsplash

Hrozí zneužití snímačů okolního světla

Výrobci elektroniky senzory okolního světla stále klasifikují jako nízkorizikové, proto k nim software (nebo malware) může přistupovat přímo, aniž by potřeboval jakoukoli autorizaci nebo oprávnění.

Dřívější výzkumy však ukázaly, že zhruba v 80 % případů může i základní senzor poskytnout dostatek informací k tomu, aby bylo možné odvodit stisky kláves z klávesnice a ukrást různá oprávnění a hesla.

Nejnovější studie pak prokázala velký potenciál snímače okolního světla ve spojení s obrazovkou notebooku, tabletu nebo telefonu, která slouží jako aktivní zdroj světla.

Vědci z MIT upozorňují, že některá zařízení jsou na toto zneužití náchylnější než jiná, protože se od sebe odlišují jinou rychlostí, přeností a bitovou hloubkou měření světelného snímače a jasem obrazovky.

Riziko zneužití těchto „neviditelných“ senzorů je však prokazatelné, varují experti. „Jakmile si to výrobci začnou uvědomovat, pravděpodobně zavedou několik změn, aby zabránili tomu, že si hackeři najdou další oběti.“

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ReadWrite, Tom’s Hardware

Total
0
Shares