- Andreed terorizuje české uživatele.
- V napadeném telefonu nadělá pěknou paseku.
Andreed nepřestává strašit majitelé smartphonů s operačním systémem Android ani před koncem roku. Podle expertů kyberbezpečnostní společnosti ESET stál tento virus v září za každým pátým zachyceným útokem.
Nepřehlédněte: První země na světě zakázala iPhone. Pokud ho lidé uvidí v ulicích, musí to nahlásit úřadům
Telefony napadá sofistikovaný virus
Zatímco detekce bankovního trojského koně Cerberus v uplynulém měsíci klesly, do popředí pravidelné statistiky se vyšplhal adware Andreed, následován škodlivou aplikací FakeApp.AFZ a trojanem Agent.FBG. V případě FakeApp.AFZ útočníci využili strategii, při které jej vydávali za investiční aplikace zneužívající jména služeb IBM a OpenAI.
„Tyto falešné aplikace pak obětem nabízely možnosti investování do kryptoměn, přičemž cílem útočníků bylo pouze odcizit jejich peníze,“ uvádí zpráva společnosti ESET.
Trojský kůň Agent.FBG se v září nejčastěji objevoval v cracknuté verzi populární herní platformy Roblox. Riziko pro uživatele telefonů se systémem Android však představovaly i falešné verze her Mini Ninjas a Heroes of Might & Magic III, v nichž se nacházel adware Andreed.
Adware je jako forma velmi nekompromisní a škodlivé reklamy často spojován s porušováním soukromí uživatelů. Ačkoli nemá tak závažné dopady na uživatelská data, jako například ransomware nebo bankovní trojské koně, zůstává kvůli své nenápadnosti dlouho skrytý v zařízení a není snadné ho odhalit.
Může sbírat například informace o chování uživatelů na internetu, aktivně zobrazovat podvodný obsah a odkazy nebo stahovat do zařízení další reklamu. A to je patrně hlavní důvod, proč je tento nezvaný návštěvník na mobilních zařízeních stále tak moc podceňovaný.
V médiích totiž častěji dostávají prostor zákeřnější hrozby, jako jsou nejrůznější vyděračské viry, které uzamknou všechna uložená data a za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné. Bezpečnostní experti z ESETu nicméně dlouhodobě varují, že Andreed sice není tolik devastující, ale rozhodně není jeho infekce bez rizika.
Co můžete udělat pro to, abyste se infekci vyhnuli?
Nikdy nestahujte aplikace nebo aktualizace ze zdrojů mimo oficiální Obchod Play. Ačkoli ani v jeho případě nemají uživatelé nikdy jistotu, že nenarazí na aplikaci obsahující škodlivý kód, stále je zde větší pravděpodobnost, že bezpečnostní týmy společnosti Google škodlivé aplikace včas odhalí a odstraní.
Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash, zdroj: ESET