- Zachránil skoro 700 převážně židovských dětí
- Google nasadil speciální logo
- Nicholas Winton se narodil se 19. května 1909 v Londýně
Společnost Google dnes na své domovské stránce připomíná svátečním Doodlem 111. výročí narození Sira Nicholase Wintona. Ten se proslavil teprve na samém sklonku života tím, že těsně před začátkem druhé světové války zachránil život 669 převážně židovských dětí, kterým umožnil vycestovat z Československa do Anglie.
Autorem graficky upraveného loga na domovské stránce populárního vyhledávače je americký výtvarník Kevin Laughlin, který při jeho tvorbě spolupracoval také s Barbarou Winton, dcerou Sira Nicholase Wintona.
„Nicholas věřil, že mluvit o minulosti má smysl pouze tehdy, když to pozitivně ovlivní to, jak se lidé zachovají v současnosti. Proto doufáme, že dnešní vzpomínka lidi inspiruje k tomu, aby se zapojili do pomoci ostatním ve svých komunitách i za hranicemi,“ uvedla za rodinu u příležitosti dnešního výročí Barbara Winton.
Sílu a inspirativnost příběhu Sira Wintona zdůrazňuje i autor Doodlu. „Velice často slýcháme o ‚efektu přihlížejícího‘ nebo zprávy o lidech ignorujících problémy svého okolí. Příběh Sira Wintona mě zaujal právě tím, že představuje přesný opak. Ukazuje někoho, kdo opustil vlastní pohodlí, aby pomohl těm, kteří jeho pomoc potřebují,“ řekl Laughlin.
Ten se při práci nechal inspirovat památníky Sira Wintona a jeho dětí, zejména těmi, kde je vyobrazen, jak přenáší dítě a jeho zavazadlo, které vyvolávají silné emoce spojené s představou opuštění milovaných lidí i míst. Kromě nich se ale v Doodlu snažil zachytit také moment příjezdu dětí do Anglie.
Kdo byl Nicholas Winton?
Sir Nicholas George Winton se narodil 19. května před 111 lety v Anglii do německé židovské rodiny Wertheimových. V roce 1938 byl svým přítelem přizván, aby se zapojil do pomoci, kterou organizoval Britský výbor pro uprchlíky z Československa pro skupiny pronásledované během okupace.
Po své návštěvě Prahy se rozhodl pomoci ohroženým, převážně židovským dětem bezpečně vycestovat do Anglie a od britské vlády nakonec získal povolení k převezení československých dětí do bezpečí. Díky jeho aktivitě se během jara a léta 1939 podařilo zachránit 669 dětí a nebýt náhody, svět by se o něm nikdy nemusel dozvědět.
Wintonova akce zůstala utajená po téměř padesát let i před jeho manželkou. Ta až v roce 1988 na půdě jejich domu náhodou objevila dokumenty, které ji odhalily. Na veřejnost se jeho příběh poprvé dostal díky televiznímu programu „That’s life!“, kde se Winton setkal s některými ze zachráněných dětí. Zde se ve svých více než šedesáti letech poprvé dozvěděly, komu vděčí za svůj život.
Google Doodle
Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovské stránce vyhledávače, které vzniká u příležitosti různých svátků nebo událostí. Místo klasicky napsaného „Google“ je logo doplněno zajímavými obrázky či pozadím.
Čas od času je dokonce interaktivní. Například v den 30. výročí vzniku legendární hry Pac-Man jsme si mohli tuto hru zahrát přímo v logu a v den 96. narozenin otce elektrické kytary Lese Paula se z loga stala kytara. Jindy se při kliknutí na obrázek zobrazí zajímavé informace k právě připomínanému výročí.
Tento zvyk začali spíše náhodou v roce 1999 sami zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin, ale pravidelně se o tvorbu Doodlů začal starat až v roce 2000 jeden z techniků v Googlu Denis Hwang.