- Kolem Země proletí asteroid
- Planetě se přiblíží už za několik hodin
Už během několika příštích hodin se k Zemi těsně přiblíží asteroid velikosti mrakodrapu, který se vesmírem řítí rychlostí 56 000 km/h. Kolem naší planety proletí ve vzdálenosti 7,5krát větší, než je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Uvedli to na Twitteru představitelé Úřadu pro koordinaci planetární obrany NASA.
Nepřehlédněte: Směrem k Zemi se řítí vesmírná Godzilla. Největší kometa, jakou kdy lidstvo objevilo, bere dech!
Mohutný asteroid se blíží k Zemi
Astronomové odhadují, že asteroid pojmenovaný 2023 FM měří v průměru něco mezi 120 až 260 metry, což je zhruba výška 40 až 80patrového mrakodrapu. Během svého nejbližšího přiblížení ve čtvrtek odpoledne proletí ve vzdálenosti 2,9 milionu kilometrů od naší planety, tedy daleko za dráhou Měsíce. Přesto vědci asteroid bedlivě sledují, kdyby náhodou změnil svůj směr, uvedl portál Live Science.
Vlastnosti vesmírného kamene mu vysloužily titul potenciálně nebezpečného asteroidu (PHA), což podle klasifikačního systému NASA pro blízkozemní objekty znamená, že se jedná o vesmírný balvan, jehož průměr může být větší než 140 metrů a který se může přiblížit k Zemi na vzdálenost 7,48 milionu kilometrů – obojí 2023 FM splňuje.
NASA sleduje tisíce blízkozemních těles, protože i nepatrná a nečekaná změna dráhy asteroidu by ho mohla poslat na smrtící srážku se Zemí. Astronomové tyto dráhy neustále přepočítávají a nedávno došli k závěru, že minimálně v příštích 100 letech Zemi žádná srážka s asteroidem nehrozí.
Valentýnský kosmický šutr
V březnu astronomové objevili asteroid velikosti olympijského bazénu s názvem 2023 DW, u kterého se původně zdálo, že šance na srážku se Zemí na Valentýna v roce 2046 je 1 ku 625, což je mnohem vyšší míra rizika, než je průměr.
Vědci z Evropské kosmické agentury však od té doby obdrželi další data a přepočítali riziko srážky na 1 ku 1 584, což znamená, že asteroid Zemi téměř jistě mine a vědci se ho již neobávají.
Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Live Science