Počítač, malware, Windows

Používáte snadno zapamatovatelná hesla? Umělá inteligence je prolomí za pár sekund

  • Umělá inteligence může sloužit i k nekalým účelům
  • Průměrné heslo prolomí během okamžiku

Nová vědecká studie ukazuje, že umělá inteligence (AI) dokáže prolomit běžně používaná hesla za méně než minutu. Upozornil na to server India Today.


Nepřehlédněte: Země pulzuje každých 26 sekund. Vědci ani po 60 letech netuší, co jev způsobuje


65 % hesel prolomí za méně než hodinu

Svět si začíná pomalu zvykat na schopnosti umělé inteligence a všeho, čeho lidstvo s její podporou může dosáhnout. Zatímco někteří lidé z AI mají obavy, jiní se snaží najít způsoby, jak její bezbřehý potenciál využít. Ačkoli má umělá inteligence jistě své klady, existují i její stinné stránky.

V posledních několika měsících se např. objevily obavy z toho, že může ohrozit bezpečnost lidí na internetu. A skutečně, nyní vyšlo najevo, že naše běžně používaná hesla mohou být ve velkém ohrožení, protože AI je dokáže prolomit za méně než 60 sekund.

Ze studie společnosti Home Security Heroes vyplývá, že více než 50 % běžně používaných hesel dokáže umělá inteligence prolomit za méně než minutu. Autoři využili k otestování 15 680 000 hesel nástroj s umělou inteligencí zvaný PassGAN a zjistili, že téměř 51 % běžně používaných hesel lze prolomit za méně než minutu, zatímco 65 % hesel lze prolomit za méně než hodinu. 81 % hesel pak lze prolomit do jednoho měsíce.

Umělá inteligence sice skutečně dokáže uhádnout heslo za méně než minutu, je však třeba poznamenat, že je to možné pouze v případě, že jde o snadno předvídatelné a obecné heslo. Nejhorší jsou jednoduché číselné kombinace, například datum narození.

Neměli byste také používat krátká hesla kratší než 10 znaků. V tomto případě nepomůže ani kombinace malých a velkých písmen. Oproti tomu u hesel, která jsou kombinací znaků a symbolů a mají délku minimálně 18 znaků, trvá odhalení podstatně déle – zhruba deset měsíců.

Hacker, heslo, dark web, bezpečnost
Zdroj: TheDigitalWay / Pixabay

Jak zůstat v bezpečí?

Chcete-li být v klidu, vyhněte se snadno předvídatelným a obecným heslům, zejména těm, která obsahují pouze číslice. Ideální je volit hesla, která mají alespoň 15 znaků a jsou kombinací znaků, symbolů, číslic a velkých a malých písmen. Pokud máte obavy ze zapamatování těchto typů hesel, můžete použít správce hesel, který udělá, co je třeba.

Studie dále uvádí, že člověk by měl v hesle ideálně použít alespoň dvě písmena (velká a malá), čísla a symboly. Doporučuje také, abychom hesla v rámci praxe měnili vždy po třech nebo šesti měsících. A konečně, člověk by neměl používat jedno společné heslo pro všechny své účty, protože tento krok je velmi riskantní.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: India Today

Total
0
Shares