- AirTag usnadňuje hledání věcí jako jsou klíče od auta nebo peněženka
- Stejně úspěšný je i během krádeží aut nebo při sledování lidí
Apple před několika měsíci uvedl na trh malý sledovač s označením AirTag. Stojí pár set korun a v kombinaci s mobilní aplikací lze jeho polohu zobrazit na mapě. Slouží především jako pomocník při hledání ztracených věcí, v zámoří ho ovšem začali používat i zloději a násilníci.
Nepřehlédněte: Apple bojkotuje stahování aplikací z jiných zdrojů. Nechceme být jako Android, vzkazuje
AirTag nepomáhá jen při hledání ztracených věcí
Před nedávnem trh zaplavilo nové praktické příslušenství pro mobily od výrobců Apple a Samsung. Každý nabízí speciální sledovací přívěsek, ale oba umí v podstatě to samé – najít snadno ztracenou věc, doma i venku. Můžete si ho pověsit na klíče, dá se připnout dítěti na brašnu nebo bundu, můžete ho upevnit na kolo, nebo ho dát do auta.
Domestic abuser busted in the act of putting an AirTag on a car https://t.co/T0zrRKnqcs
— AppleInsider (@appleinsider) February 3, 2022
Zloději ho využívají ke sledování aut
Sledovací zařízení je samozřejmě možné použít pro ledasco. Zneužít ho lze třeba i k trestné činnosti. Dokazují to případy z Kanady, kdy zloději pomocí něj ukradli několik luxusních vozidel. Stačilo, aby malý lokátor přilepili k autu. Poté už snadno mohli sledovat jeho aktuální polohu a nic jim nebránilo v tom zmocnit se ho ve chvíli, kdy pro to nastaly vhodné podmínky.
Na nejnovější případu zneužití AirTagu upozornil server Gizchina.com. Americká policie zatkla muže z Connecticutu poté, co byla přivolána k domácímu násilí a zjistila, že AirTag umístil do vozu své bývalé přítelkyně. Nyní Wilfred Gonzalez, který ignoroval soudem vyřčený zákaz přibližování, čelí obviněním z několika trestných činů, včetně pronásledování prvního stupně.
Nepřehlédněte: Unikátní iPhone z něj boháče neudělal. Měl konektor, který Apple ignoruje
Dejte si pozor! Mohou vás sledovat
Apple od samého počátku zdůrazňuje, že je jeho inteligentní přívěsek bezpečný. „AirTag je navržený tak, aby odrazoval od nežádoucího sledování. Když se ti mezi věci připlete cizí AirTag, tvůj iPhone si ho všimne a upozorní tě na něj. Pokud ho ani po chvíli nenajdeš, začne se na cizím AirTagu přehrávat zvuk, který ho odhalí,“ píše na webu. Často se však stává, že upozornění selže a oběť o nezvaném hostu nemá ani potuchy.
Navíc je tu další zásadní problém. Pokud oběť používá Android, displej jeho telefonu mu žádné varovné upozornění nezobrazí. Situaci přiliš nevylepšuje ani aplikace Tracker Detect pro Android, která je napojena do sítě Apple Find My a dokáže přívěsky Applu v okolí lokalizovat. Lidí, kteří si do svého mobilu nainstalují aplikaci, kterou v životě nejspíš nikdy nevyužijí, bude naprosté minimum.
Zdroj náhledové fotografie: Onur Binay / Unsplash