- Směrem k Zemi se obrovskou rychlostí blíží kosmický balvan
- K modré planetě dorazí už za několik hodin
Kolem naší planety proletí během dnešního dne asteroid velký jako Plejtvák obrovský. Těleso v některých místech měří až 28 metrů. Přestože se svou velikostí nemůže rovnat vesmírnému balvanu, který zapříčinil vyhynutí dinosaurů, napáchalo by při potencionálním dopadu na povrch Země obrovské škody. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) nás naštěstí mine v bezpečné vzdálenosti, takže můžeme být v klidu a nepanikařit.
Nepřehlédněte: Ohromující snímek zbytku supernovy dostal vědce do kolen. Zpracoval ho nový superpočítač
Představuje asteroid nebezpečí?
Asteroid pojmenovaný jako 2015 FF má odhadovaný průměr mezi 13 až 28 metry, což je přibližně délka těla dospělé velryby modré (Plejtvák obrovský). Během svého dnešního přiblížení, ke kterému dojde někdy před půlnocí, bude ve vzdálenosti 4,28 milionu kilometrů od Země, což je o něco více než osminásobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, a naši planetu bude míjet vysokou rychlostí 33 012 kilometrů za hodinu.
Přestože asteroid pro život na Zemi naštěstí nepředstavuje žádné nebezpečí, NASA jej označila jako potenciálně nebezpečný, protože splňuje určitá kritéria v klasifikačním schématu agentury.
A 'potentially hazardous' blue-whale-size asteroid will zip through Earth's orbit on Friday https://t.co/GuTJ4Eck5A pic.twitter.com/vXQVCEPiFC
— SPACE.com (@SPACEdotcom) August 11, 2022
Planetární obrana
NASA sleduje tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie kosmických těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.
Americká vesmírná agentura proto už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem systému DART se letos na podzim stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti speciální modul. Vědci doufají, že úspěšně ovlivní trajektorii planetky a vychýlí ji ze současného kurzu.
Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Space, JPL