- Vědci, kteří ve vesmíru hledají život, získali cenného pomocníka
- Pátrat po vyspělých civilizacích jim pomáhá umělá inteligence
Asi před 540 miliony let se ze dna oceánů planety Země náhle začaly vynořovat rozmanité formy života. Toto období je známé jako kambrická exploze a tito živočichové, ze kterých se vyvinul veškerý složitý život, jsou našimi dávnými předky. Vědci se domnívají, že stačilo jen nepatrné zvýšení hladiny kyslíku v oceánu nad určitou mez, aby došlo k evoluční explozi.
A je dost možné, že se nyní nacházíme uprostřed kambrijské exploze umělé inteligence, aniž bychom si to vůbec uvědomovali, píše server Metro. V posledních několika letech se totiž objevily neuvěřitelně schopné AI programy jako Midjourney, DALL-E 2 a ChatGPT, které ukázaly, jak rychlého pokroku jsme dosáhli v oblasti strojového učení.
Nepřehlédněte: Může zombie houba ovládnout lidi jako v seriálu The Last of Us? Odpověď vědců vás možná překvapí
Umělá inteligence se dnes používá prakticky ve všech oblastech vědy. A využívá ji také tým radioastronomů z Curtin University v Austrálii, kterým pomáhá při pátrání po mimozemském životě a dosavadní výsledky jsou slibné.
Vědci hledající důkazy inteligentního života mimo Zemi vytvořili umělou inteligenci, která v úlohách detekce signálů překonává klasické algoritmy. AI byla naprogramována k tomu, aby v datech z radioteleskopů hledala signály, které nemohly vzniknout přirozenými astrofyzikálními procesy.
Umělá inteligence nám pomůže prozkoumat vesmír
Když vědci AI dali otestovat již dříve prozkoumaný soubor dat, objevila osm zajímavých signálů, které klasický algoritmus přehlédl. Aby bylo jasno, tyto signály pravděpodobně nepocházejí od mimozemské inteligence a jedná se spíše o vzácné případy rádiového rušení. Výsledek však naznačuje, že techniky AI budou hrát stále důležitější roli při prohledávání vesmíru.
Je důležité myslet na to, že algoritmy umělé inteligence „nerozumí“ ani „nemyslí“. Vynikají sice v rozpoznávání vzorů a ukázaly se jako mimořádně užitečné pro úlohy, jako je klasifikace – ale nemají schopnost řešit problémy. Dělají pouze specifické úkoly, ke kterým byly naprogramovány.
Ačkoli tedy myšlenka umělé inteligence odhalující mimozemšťany zní jako zápletka napínavého sci-fi románu, oba pojmy jsou chybné: Programy umělé inteligence nejsou inteligentní a pátrání po jiné vesmírné civilizaci nemůže přinést přímé důkazy inteligence.
Co algoritmus dělá
Hledání technosignatur se dá přirovnat k hledání jehly v kosmické kupce sena. Radioteleskopy produkují obrovské objemy dat a v nich je obrovské množství rušení ze zdrojů jako jsou telefony, Wi-Fi nebo satelity. Umělá inteligence je však schopna oddělit skutečné technisignatury od falešně pozitivních, a to rychle – o to jde.
Vědci umělé inteligenci zadali, aby zkontrolovala více než 150 terabajtů dat (480 hodin pozorování) z teleskopu Green Bank v Západní Virginii. Systém identifikoval 20 515 zajímavých signálů, které pak museli překontrolovat. Osm signálů nakonec vykazovalo vlastnosti technosignatur a nebylo je možné připsat rádiovému rušení.
Osm signálů, žádné opakované detekce
Aby vědci tyto „podezřelé“ signály ověřili, vrátili se k teleskopu. Bohužel se jim při následném pozorování nepodařilo žádný z nich znovu detekovat. „Těchto osm nových kandidátů sice budeme sledovat, ale nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že šlo o neobvyklé projevy rádiového rušení, nikoliv o mimozemšťany,“ tvrdí.
Pomůže nám AI konečně najít mimozemšťany?
Pokud se astronomům jednou skutečně podaří odhalit signál, který nebude možné vysvětlit jako rušení, bude to silně naznačovat, že lidé nejsou jedinými tvůrci technologií ve vesmíru. Byl by to jeden z nejúžasnějších objevů, jaké si lze představit. Zároveň, pokud nic nezjistí, nemusí to nutně znamenat, že jsme jediným inteligentním druhem ve vesmíru. Třeba zatím lidstvo nehledalo ten správný typ signálů nebo naše teleskopy ještě nejsou dostatečně citlivé, aby zachytily slabé vysílání ze vzdálených exoplanet.
Zdroj náhledové fotografie: bertomic / Pixabay, zdroj: Metro