Pomozte s dobrou věcí hackerům z Anonymous

Pokud jste stáhli tuto aplikaci pro Android, nejspíš vám z účtu ukradne peníze

  • Bankovní malware Xenomorph útočí na mobily s Androidem
  • Skrývá se v Google Play, s uživateli nemá žádné slitování

Největším rizikem pro majitele chytrých telefonů s Androidem zůstávají infikované aplikace obsahující nebezpečný bankovní malware. A věřte nám, že ten ve svém mobilu určitě nechcete. Stačí totiž trocha nepozornosti a vyluxuje vám učet dřív, než stačíte mrknout.


Nepřehlédněte: Hranici USA a Mexikem hlídají roboti. Psí terminátoři lidem nahánějí hrůzu


Na další cílený útok na telefony s Androidem upozornila bezpečnostní společnost Threat Fabric. Nebezpečný virus detekovala v aplikaci s názvem Fast Cleaner, kterou si uživatelé mohli stáhnout v oficiálním obchodě Google Play.

Chová se jako Vetřelec

Na mobilu či tabletu dokáže tento nezvaný mazaný návštěvník udělat pěknou neplechu – například předplácí prémiové služby bez vědomí majitele. Kdo není opatrný, toho snadno připraví o peníze.

Rizikem je především pro bankovní služby, protože dokáže odcizit přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, digitálních peněženek a také číst ověřovací SMS kódy. Veškeré citlivé údaje pak přeposílá na servery útočníků, kteří si tak snadno přijdou na velké peníze.

Bankovní trojan Xenomorph, jak ho společnost Threat Fabric pojmenovala, se zaměřuje hlavně na finanční instituce se sídlem v Evropě. Zejména pak na ty ve Španělsku, Portugalsku, Itálii a Belgii. Není ale vyloučeno, že na svědomí nemá oběti i v Česku a na Slovensku.

Z Google Play byla aplikace Fast Cleaner již odstraněná, ale podle odhadů si ji mezitím stáhlo více než 50 000 uživatelů. Pro lidi, kteří ji ve svých telefonech mají nainstalovanou, představuje pořádné bezpečnostní riziko.

Majitelé Androidu, mějte se na pozoru!

Pokud jste si Fast Cleaner do svého zařízení stáhli, aplikaci okamžitě odinstalujte. Neváhejte si také ihned změnit přihlašování údaje do bankovních aplikací a zapnout dvoufaktorové ověřování všude, kde je to jen možné. Znovu se bohužel jasně ukázalo, že lidé s mobilními telefony musí být velmi opatrní i ve chvíli, kdy stahují aplikace z legitimních zdrojů, jako je třeba z Google Play.

Zdroj náhledové fotografie: Max Bender / Unsplash

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Nemám účet tak mi nemají co ukrást 🤣🤣 takové blbosti nevedu

  2. Tak hlavně že to “trestají” To je pořád nainstaluje aplikace z neověřených zdrojů a sam google obchod má takovej odpad!!!!

    1. Hlavně že nám google zakazuje kvalitní navigační aplikace pod záminkou že neoprávněně požaduje polohu. Jsou to hur než amateri

  3. Svatých 10 let používání všech produktů jablka. Sláva tvé bezpečnosti ovoce, děkuji. 🍏💚

Comments are closed.