- Drzost zlodějů nezná mezí
- Nový trik vás připraví doslova o všechno
Experti bijí na poplach a varují majitele iPhonů a telefonů s operačním systémem Android, aby nepoužívali kódy pro odemknutí svých zařízení na veřejnosti, a to kvůli jednoduchému, ale devastujícímu podvodu.
Nepřehlédněte: Je nejvyšší čas utéct z WhatsAppu? Zuckerberg oznámil ďábelský plán, do aplikace chce zavést umělou inteligenci!
Tenhle trik vás může zruinovat
Redakce deníku Wall Street Journal minulý měsíc identifikovala nový podvod, který zlodějům umožňuje ukrást nejen váš telefon, ale i celý váš digitální život včetně bankovního účtu, e-mailu, fotografií a videí.
Pokud nový podvod neznáte, vše funguje následovně. Za prvé, zloděj majitele telefonu pečlivě sleduje – třeba při návštěvě obchodního centra nebo kavárny – aby zjistil, jaký PIN používá. Na a za druhé, když vše, co potřebuje, dostane, telefon majiteli ukradne – usnadní mu to např. to, že dotyčný má mobil položený v restauraci na stole (jde o rozšířený zlozvyk).
Když je zloděj s telefonem pryč, pomocí PINu, který odpozoroval, změní heslo spojené s Apple ID nebo Google účtem a odhlásí se z ostatních zařízení, aby okradený nemohl reagovat. Ptáte se, jak je to možné?
Zločinci přišli na to, že PIN kód, který slouží k zabezpečení zařízení, lze použít i ke změně hesla k Apple ID i Google účtu, čímž je možné takový účet navždy ukradnout a zařídit, aby se k němu původní majitel již nikdy nepřihlásil. To znamená, že ztratíte mnohem víc než jen telefon – přijdete o svou celou digitální identitu.
Jistě, operační systém smartphonu zloděje nejprve vyzve k zadání aktuálního hesla, ale to lze obejít klepnutím na volbu „Zapomenuté heslo“ a z nabízených voleb místo hesla použít právě nabídku „Zámek obrazovky“.
Zloději vás připraví úplně o všechno
Šmejdi berou vše. Vyluxují vám bankovní účet a telefon nakonec prodají v bazaru. Například jedna žena tvrdí, že po krádeži svého iPhonu v New Yorku se již nemohla dostat ke svému Apple účtu a během pár hodin z jejího bankovního účtu zmizelo 10 000 dolarů (zločinci za nějaké služby zřejmě platili pomocí Apple Pay).
Zloději nečastěji kradou nejdražší iPhony vzhledem k jejich popularitě a vyšším cenám při dalším prodeji. Policejní seržant, s nímž Joanna Stern z The Wall Street Journal hovořila, uvedl, že 99 % případů, které jeho oddělení zatím zaznamenalo, se týkalo iPhonů.
Vždy používejte čtečku otisků nebo Face ID
Abyste svůj smartphone co nejlépe ochránili, měli byste místo číselného kódu vždy používat biometrické ověření, např. otisk prstu nebo sken obličeje.
I když můžete být čas od času požádáni o zadání PINu, protože vaše čtečka otisků prstů prostě jednoduše selže, měli byste kód do telefonu zadávat nejlépe bez svědků, mimo dosah zvídavých očí.
A pro majitele iPhonů máme zvláštní doporučení – vždy používejte Face ID, jde o nejbezpečnější autentifikaci uživatele dneška.
Ačkoli je podvod rozšířený zatím hlavně ve Spojených státech, nikdo nemůže vyloučit, že ho nějaká organizovaná skupina nezačne aplikovat i v České republice. Buďte proto navýsost opatrní, před kým svůj telefon odemykáte.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: TG, WSJ
TYTULUTY kecá! Uvědomte si, že mezi námi jsou i lidé, kteří mobil používají k jeho původnímu účelu, tedy k telefonování a nelezou z něj do banky. Na tu mají počítadlo nebo noťas. Mám několik účtů u různých bank a tlačítkovej tydlifon. Jak se mi do něj můžou hackeři dostat nepochopím.
Využívám také více bank. Jedna z nich mi už dala tzv. nůž na krk: Buď si zřídím přístup přes Smartbanku v mobilu nebo se už do svého účtu od dubna nedostanu. Když jsem argumentovala tím, že nemám chytrý mobil, doporučii mně, abych si ho pořídila. Tak jsem dále oponovala tím, že je mi 70+ a už na chytrý mobil moc dobře nevidím a že mi brní prsty a nemám v nich cit, doporučili mně pořídit si lupu. Chytráci. Já sice chytrý mobil mám, abych byla ve spojení s dcerou a rodinou přes Meseenger, když bydlím od ní daleko a abych tam měla apikace do obchodů kvůli slevám (TESCO, Albert, LIDL). Nejraději bych účet u té banky zrušila, ale je na manžela a toho do banky již nedostanu. Navíc tam mám SÚ a Termínovaný vklad s docela slušnými úroky. A jinak prý časem to budou vyžadovat všechny banky. Tak si asi moc nepomůžeme.
Když je někdo takovej dement, že si položí telefon na stůl, tak si to jedině zaslouží. Já mám tlačítkovýho dinosaura a používám to k původnímu určení telefonu, na mě si nikdo nepřijde a hovno ukradne, protože s tím jenom volám a píšu SMSky! Proč bych měl mít telefon za 25 tisíc a v něm vše? Na to mám PC.
Pokud nemáte účty u bank, tak si s tím i ti senioři 80+ vystačí a občanku jim nechají. Již mi jedna banka sdělila, že se do svého účtu dostanu od dubna jen z mobilu. A prý to budou postupně zavádět i další banky. No potěš koště.
Autor placa dohromady pin a zámek obrazovky! Zámek obrazovky občas, jen při přesunuti sim.