- Výjimečná kometa se vrátila k Zemi
- Astronomové ji fotili a natáčeli
- Podívejte se na úchvatnou 4K podívanou
Pozoruhodná zelená kometa, které astronomové dali název C/2022 E3 (ZTF), byla naposledy vidět v době ledové. Vědci spočítali, že obíhá kolem Slunce zhruba jednou za 50 000 let, což znamená, že když naposledy prosvištěla kolem, po Zemi se ještě procházeli neandrtálci a lidé se právě stěhovali z Afriky do Evropy.
Nepřehlédněte: Aplikace WhatsApp se navždy změnila. Novou převratnou funkci už můžete získat i vy!
Naposledy tu byla v éře neandrtálců
Naposledy se nejblíže k Zemi dostala v únoru letošního roku. Nad Českem byla na hranici viditelnosti pouhým okem, ale s dalekohledem nebyl problém tajemného vesmírného poutníka spatřit.
C/2022 E3 (ZTF) byla poprvé objevena v březnu roku 2022, kdy ji spatřili astronomové pomocí širokoúhlé kamery na observatoři Zwicky Transient Facility v astronomické observatoři Palomar v americké Kalifornii. Vědci se domnívají, že k Zemi zamířila z Oortova oblaku, souboru ledových objektů ve vnější sluneční soustavě.
Vědci předpokládají, že tato oblast je zdrojem většiny dlouhoperiodických komet, které prolétají kolem Slunce. Odhadují, že obsahuje miliardy nebo možná i biliony ledových objektů – některé o velikosti hor nebo i větší.
Astronomické modelování naznačilo, že kometa se nachází na hyperbolické dráze – v podstatě na otevřené dráze – což znamená, že už se nikdy nemusí vrátit do vnitřní sluneční soustavy. „Tvar vypadá jako velmi otevřená křivka a stejně jako u všech objektů se pohybuje mnohem rychleji, když je blíže ke Slunci, a mnohem pomaleji, když se od něj zase vzdaluje,“ řekl serveru Newsweek Robert Massey, zástupce výkonného ředitele britské Královské astronomické společnosti.
C/2022 E3 (ZTF) možná už nikdy nikdo neuvidí
Neandrtálská zelená kometa nadále fascinuje nejen odborníky NASA, ale i amatérské a profesionální astrofotografy. Jedním z nich je i Miguel Claro, jemuž pouť C/2022 E3 (ZTF) také nemohla uniknout.
Fotograf nyní zelenou kometu ukazuje ve fascinujícím časoměrném videu, ve kterém je vidět nádherná nazelenalá koma (atmosféra) ze žhavého uhlíkového plynu a obrovský ohon plynu a prachu. Viditelná je také událost z 18. ledna, kdy se část plazmového (přehřátého plynného) ohonu odtrhla od těla a poté byla odnášena pryč slunečním větrem – neboli neustálým proudem částic z našeho Slunce.
Na vytvoření fascinujícího videa astrofotograf vynaložil obrovské úsilí, pořídil a zpracoval téměř terabajt dat z několika pozorování. Výsledek však stojí za to! Posuďte sami.
Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: The Space