Perseverance, Mars

Podívejte se na zatmění Slunce na Marsu. Natočil ho robot NASA Perseverance

  • Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadá zatmění Slunce na Marsu?
  • Robotické vozítko Perseverance výjimečný úkaz zachytilo na video

Americké planetární vozítko Perseverance, které zjišťuje, zda na Marsu někdy existoval mikrobiální život, zaměřilo své kamery k obloze, aby sledovalo zatmění Slunce měsícem Phobos, píše americká NASA.


Nepřehlédněte: Ve vesmíru existuje těleso, které obsahuje prvky mimo periodickou tabulku, oznámili vědci


Takhle vypadá zatmění Slunce na Marsu

Je to pták! Je to letadlo! Ne, to je Phobos, měsíc Marsu, který má tvar „brambory“ a právě křižuje přes Slunce!  Zatmění slunce na rudé planetě pochopitelně nevypadá stejně jako na Zemi, ale to mu na atraktivitě vůbec nic neubírá.

Pro natočení videa rover Perseverance využil systém Mastcam-Z (písmeno Z znamená zoom), což je zatím nejdokonalejší pár „očí“, jaký kdy lidstvo na Mars poslalo. 

Phobos, který poprvé objevil americký astronom Asaph Hall v roce 1877, je měsíc velikosti asteroidu, který obíhá několik tisíc kilometrů nad Marsem a stále klesá směrem k jeho povrchu. Přesto se obě tělesa nikdy nesrazí. Phobos se totiž rozpadne na malé fragmenty, které budou dál kroužit kolem planety, podobně jako prstence u Saturnu, Jupiteru, Uranu a Neptunu.

Vznik Phobosu a druhého měsíce Marsu, Deimosu, je stále záhadou. Vědci si nejsou jisti, zda oba pochází z pásu asteroidů, z různých kosmických srážek nebo ze zbytků úlomků z rané sluneční soustavy.

Phobos je 157krát menší než náš Měsíc

Žádná kosmická sonda zatím nebyla schopna na Phobosu přistát, ačkoli v průběhu let jich kolem něj prolétlo poměrně dost. Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA) však plánuje vyslat k měsíčku speciální družici.

Výzkumná kosmická loď Martian Moon Exploration (MMX) vstoupí v roce 2026 na stálou oběžnou dráhu Marsu, aby pozorovala oba měsíce po dobu jednoho roku. Využívat přitom bude neutronový a gama paprskový spektrometr k určení složení obou těles.

Následně MMX přistane na Phobosu a vyšle na něj menší vozítko, které bude sbírat vzorky prachu. Hlavními cíli mise bude prozkoumat původ těchto dvou měsíců, najít důkazy o tom, že na nich bývala přítomna voda a změřit intenzitu slapových sil. Výzkumníci také doufají, že se jim podaří zjistit, proč rudá planeta kdysi ztratila tolik své atmosféry.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares