- Sonda udělala snímky Slunce. Ty pak složila do jedné úchvatné fotky
- Nic hezčího jsme asi nikdy neviděli
Rozlišení vyšší než 83 milionů pixelů má fotografie, kterou odeslala na Zemi sonda Evropské vesmírné agentury Solar Orbiter. Jde o nejostřejší záběr Slunce, jaký jsme dosud viděli. Bere dech. Nepřeháníme.
Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous v úzkých. Twitter jim začal mazat účty
Nejdetailnější fotografie
Evropské sondě Solar Orbiter s českými přístroji na palubě se podařilo udělat zatím nejostřejší z vesmíru pořízený snímek Slunce. Vypadá naprosto úžasně, uznejte sami – je nádherný. Fotografie má výsledné rozlišení 9 148 × 9 112 pixelů, tedy více než 83 milionů pixelů a velikost 58 MB. Pro co nejvíce detailů se skládá z cekem 25 fotografií, které sonda v průběhu čtyř hodin nafotila ze vzdálenosti 75 milionů kilometrů od Slunce. Snímek v plném rozlišení najdete tady.
Slunce jako na dlani
Solar Orbiter️ je společnou misí Evropské kosmické agentury (ESA), která ji vede, a amerického úřadu NASA. Cílem 1800 kilogramů vážící sondy s možným rozpětím solárních panelů až 18 metrů je komplexní studium Slunce. Solar Orbiter️ sbírá data, která mají podrobněji osvětlit některé dosud málo poznané stránky sluneční aktivity.
Jedním z cílů mise je třeba podrobněji objasnit, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. „Než Solar Orbiter skončí svou misi, budeme vědět o skrytých silách zodpovědných za proměnlivé chování Slunce a o jeho vlivu na naši mateřskou planetu víc než kdy dřív,“ uvádí na webových stránkách ESA vědecký ředitel Günther Hasinger.
Český podíl
Na čtyřech z deseti přístrojů sondy (METIS, STIX, RPW a SWA) se podíleli čeští vědci z Astronomického ústavu AV ČR, Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a Univerzity Karlovy a odborníci z vybraných firem. Za dechberoucí fotografie je zodpovědný speciální aparát Solar Orbiter Heliospheric Imager (SoloHI).
Solar Orbiter se v průběhu své operační fáze přiblíží ke Slunci až na 42 milionů kilometrů. K Zemi se sonda podle odborníků už nikdy nevrátí a až splní všechny úkoly, shoří v atmosféře. Na svou misi odstartovala z Kennedyho kosmického střediska v USA na raketě Atlas V 10. února 2021.
Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency