- Toto je asi ta nejdetailnější fotografie Měsíce, která kdy byla pořízena
- Skládá se z 200 tisíc snímků a ukazuje každý kráter
Spolupráce dvou astronomů otřásla internetem. Na sociálních sítích se pochlubili naprosto neuvěřitelnou fotografií Měsíce. Složena je z více než 200 tisíc snímků, které byly následně spojeny do jedné úchvatné fotky. Fanoušci jim okamžitě poděkovali, protože nic hezčího ještě nikdy neviděli.
Nepřehlédněte: NASA varuje: K Zemi se obrovskou rychlostí řítí asteroid velký jako velryba. Máme se bát?
Takhle jste ho ještě neviděli
Po tisíciletí lidé vzhlíželi k nebesům a viděli stejnou stříbrnou kouli křižující noční oblohu, ale Měsíc zdaleka není takový, jak se na první pohled zdá, jak si mnozí lidé myslí. Andrew McCarthy, snímající často průlety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), tentokrát spojil své síly s planetárním vědcem Connorem Mathernem a výsledkem je zřejmě vůbec ten nejkrásnější snímek Měsíce (zobrazit si ho můžete zde). Skládá z více než 200 tisíc záběrů, a tak můžete vidět každý možný měsíční kráter.
Úchvatná fotografie má výsledné rozlišení 174 megapixelů a ukazuje Měsíc zbarvený do červena a bronzově modré barvy, osvětlený je zprava, protože je natočený k Zemi. „Červené skvrny na fotce jsou železo,“ vysvětlil McCarthy zvídavým divákům na Twitteru.
Two years ago, I teamed up with fellow astrophotographer and planetary scientist @MatherneConnor to capture the most ridiculously detailed moon image we could. Over the last few months we put our heads together again to come up with something even clearer. Behold: pic.twitter.com/SebeDRJx2h
— Andrew McCarthy (@AJamesMcCarthy) August 20, 2022
Měsíc složený z 200 000 fotek
I když barvy mohou působit falešně, technicky vzato jsou to pravé odstíny Měsíce, jen naše oči nejsou dostatečně citlivé, aby je normálně viděly, a tak McCarthy dodal snímku sytost, aby vynikly v celé své kráse. Astronom v nadsázce napsal, že dechberoucí fotografie je milostným dopisem projektu Artemis, který má dostat člověka zpět na měsíční povrch a skládá se ze tří částí.
K první misi Artemis I dojde 29. srpna. Během ní se kosmická loď Orion za pomoci rakety SLS dostane ze Země až k Měsíci a zpět. Tedy pokud vše půjde podle plánu.
Zdroj náhledové fotografie: Andrew McCarthy/Connor Matherne, zdroj: Science Alert