Procesor

Počítače a chytré telefony budou stokrát rychlejší. Vědci oznámili průlomovou technologii

  • Finský startup chce vylepšit výkon současných procesorů
  • Pomoci k tomu má PPU, tedy speciální jednotka pro zvýšení výkonu
  • Do prvních produktů se však podívá až za pár let

Čipovou krizi, která zatřásla trhem před třemi lety, jsme naštěstí překonali. Nyní je tady prostor pro nadějné a relativně mladé firmy, aby ukázaly, jaké mají nápady. Jednou takovou je finská Flow Computing, která tvrdí, že vynalezla cosi jako „superprocesor“.


Nepřehlédněte: Procesor z lidského mozku? To není utopie, ale skutečný projekt švýcarských vědců


Stonásobný výkon vašeho počítače

Flow Computing je spin-off finského technického výzkumného centra VTT a již má k dispozici finanční prostředky ve výši 4 milionů eur. Zástupci společnosti tvrdí, že jednotka paralelního zpracování (PPU), kterou navrhli, může nastolit skutečnou revoluci.

Jak toho chtějí docílit? „PPU je zcela nezávislý na návrhu instrukční sady, takže jej lze použít v jakémkoli CISC nebo RISC procesoru a zároveň jej lze integrovat do jakékoli architektury,“ uvádí v prohlášení.

Klíčovou myšlenkou Flow Computing je optimalizace pro paralelismus od samého základu. Architektura využívá prostorový paralelismus tím, že provádí různé instrukce současně napříč fyzickým rozložením čipu.

ARM procesor, ilustrační | foto: ARM

Zatím jen koncept

Výzkumníci neskromně říkají, že nová technologie umožní, aby procesory byly stokrát výkonnější a tisíckrát úspornější než dnešní energeticky nenáročné čipy.

Asi nikoho nepřekvapí, že Flow Computing plánují PPU provázat s umělou inteligencí, která pomůže implementovat navýšení výkonu do každého scénáře, který nastane. Než se však PPU technologie objeví v prvních produktech, uběhne ještě mnoho let. 

Je třeba poznamenat, že společnost Flow Computing zatím nebyla schopna svá odvážná tvrzení ověřit na skutečných křemíkových čipech, ale deklarované navýšení výkonu opírá o počítačové simulace.

Zdroj náhledové fotografie: Niek Doup / Unsplash, zdroj: TechSpot

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. takovejch už jsem čet! před XX lety to byl 3D čip taky jen potřeboval pár let než se začne vyrábět uběhol Xkrát pár let a kde nic tunic!

  2. Takový masívní paralelismus bude mít také masívní spotřebu.

    1. Tady zase někdo propadl z matematiky.
      Spotřeba je úměrná výkonu a výkon je úměrný úkolu.

      Pokud to stále nechápete tak čip který je 100x pomalejší bude úkol dělat 100x déle. Tudíž bude spotřeba stejná.
      Pochybuju že čip bude mít 100x větší spotřebu takže se energie vlastně šetří.

  3. Prapředci také úplně nevěděli co s Golemovou silou, avšak jeho sílu znali 😀

Comments are closed.