Vesmír

Zvyšuje pobyt ve vesmíru riziko rakoviny? Krev astronautů NASA vykazuje známky mutací DNA!

  • Astronauti NASA vykazují mutace DNA, tvrdí nejnovější studie
  • Jak silná je paralela mezi pobytem ve vesmíru a rakovinou?

Se vzrůstajícím počtem komerčních letů do vesmírů stejně jako hojně diskutovanou kolonizací Marsu opět mezi odborníky rezonuje otázka, jak velký negativní vliv má kosmické záření na člověka.

Jako odpověď na tuto otázku vědci nedávno zveřejnili výsledky takřka dvacetileté studie, která podrobně monitorovala vzorky krve čtrnácti astronautů, kteří se vydali do vesmíru v letech 1998 až 2001, přičemž každý z účastníků v kosmu průměrně strávil 14 dní, informuje Space.com.

Server zdůrazňuje, že analýza vzorků proběhla dvakrát. Poprvé 10 dnů před odletem, podruhé v den přistání. Bílé krvinky tři dny od příletu, a to všechno se na dvě dekády zamrazilo při teplotě -80 °C.


Nepřehlédněte: NASA vrátí člověka na Měsíc. Sledujte živě start nejsilnější rakety v historii lidstva


Mars
Ilustrační / Zdroj: NASA

Zrádný vesmír

Ze zpětné revize nyní vyplývá, že u některých jedinců se vyskytují somatické mutace (změna genetické výbavy buňky), jež by potenciálně mohly vést nejen k výskytu kardiovaskulárních onemocnění, ale i rakoviny.

Ani jeden vzorek nepřekročil psychologickou 2% hranici, jež je obecně vnímána jako riziková. Paralela mezi pobytem člověka ve vesmíru a změnou jeho DNA, byť malou, je tedy skutečná.

Vědci však jedním dechem dodávají, že zatímco krátkodobá mise má na jedince téměř minimální dopad, u dlouhodobé si už tak jistí nejsou a připouští, že rizika mohou být vyšší.

Zdroj náhledové fotografie: Adam Miller / Unsplash

Total
0
Shares