- Oblohu rozzáří hvězdná exploze.
- Vidět bude i bez dalekohledu.
Noční obloha si pro nás chystá jedinečnou podívanou. Astronomové Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají výbuch novy v soustavě Coronae Borealis. Vzácný úkaz by měl být viditelný ze Země i pouhým okem.
Nepřehlédněte: Rekordní čínská větrná turbína je jedním z největších strojů v historii lidstva. Tyčí se až do nebes
Obloha nad Českem zazáří
Výjimečná událost nastane v souhvězdí Severní koruny a unikátní jev bude viditelný v malém oblouku mezi souhvězdími Pastýře a Herkula – vyskytujících se též v severní části oblohy.
„Jedná se o jedinečnou příležitost k pozorování, protože k výbuchu nové hvězdy dochází jednou za zhruba osmdesát let,“ uvedli vědci NASA na oficiálních stránkách agentury. Naposledy se bílý trpaslík T Coronae Borealis, jinak neaktivní jádro zhroucené hvězdy, rozzářil roku 1946.
Systém Coronae Borealis je od Země vzdálen 3 000 světelných let. Tvořen je dvěma typy hvězd – bílým trpaslíkem a stárnoucím červeným obrem. Vlivem gravitace bílý trpaslík postupně odtrhává vodík od druhé hvězdy. To po nějaké době způsobí nahromadění plynu, které vyvolá termonukleární explozi, jinak známou jako nova.
Unikátní jev je viditelný jednou za život
Vědci připomínají, že jakmile jasnost T CrB dosáhne vrcholu, měla by být nova viditelná pouhým okem několik dní a něco málo přes týden dalekohledem. Poté hvězda pohasne a zmizí z dohledu na dalších osm dekád.
T Coronae Borealis, zkráceně (T CrB), patří do elitního klubu deseti rekurentních nov známých v celé Mléčné dráze, naší domovské galaxii, a protože exploduje jednou za 80 let, nabízí astronomům ideální příležitost ke studiu.
Nebude to poprvé, co T CrB zazáří. Vzplanutí je zaznamenáno přibližně každých 80 let. Poprvé k tomu došlo v roce 1217, kdy si německý kněz všiml slabé hvězdy, která po určitou dobu jasně zářila. Podle Edwarda Siona, astrofyzika z Villanovské univerzity, je T CrB je opakující se nova s předvídatelným vzorcem. Příčinu krátké periodicity však vědci zatím neznají.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: NASA, Guardian, Forbes
To už čtu letos asi po 10tý🙄
Dobrý den, hezky článek. Kdy k události prosím dojde ? Datum ?
Děkuji 🙂
To tam bohužel zapoměli napsat 🤣😂 !!
Výbuch sice byl ale už v srpnu.. Staré novinky,novinky nejsou ….