- Japonská sonda SLIM poslala vědcům první snímek
- Informovala o tom vesmírná agentura JAXA
Japonsko na začátku září vypustilo raketu H-2A, jejíž malý modul SLIM se pokusí přistát na Měsíci. Podle vědců již sonda prošla první kritickou fází na oběžné dráze Země a dokončila řadu systémových testů.
Nepřehlédněte: Vyrobili první elektrokolo, které nepotřebuje baterii a přesto jezdí. Hodí se do každého města
Japonsko chce na Měsíc
V rámci příprav vědci japonské vesmírné agentury JAXA zveřejnili první snímek z modulu SLIM, který podle očekávání ukazuje naši planetu napůl zahalenou v temnotě nekonečného vesmíru. Fotografie byla zaznamenána v rámci testu kamerového systému, který pomůže lokalizovat sondu během jejího sestupu na povrch Měsíce.
Snímek, který zástupci JAXA zveřejnili prostřednictvím svého účtu na sociální síti X (dříve Twitter), byl pořízen ve vzdálenosti asi 100 000 kilometrů od Země. Fotografie je monochromatická (černobílá), protože navigační systém s dvěma kamerami je navržen tak, aby prioritně identifikoval polohy kráterů.
Modul SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) se bude snažit dosednout na měsíční povrch nejdále sto metrů od zvoleného místa přistání. To je důležité, protože cílem přistání je kráter Shioli o šířce pouhých 300 metrů, který leží v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce.
月着陸時に使用するカメラの機能確認のため、#SLIM から地球を撮影しました。この時 #SLIM と地球の距離はおよそ10万キロで、直下に夜明けの日本が写っています。このカメラはクレータを使った自己位置推定に用いられます。
(本画像は試験電波を使用した運用で取得されたものです。)#たのしむーん pic.twitter.com/LDPR2bryk1— 小型月着陸実証機SLIM (@SLIM_JAXA) September 22, 2023
Sonda SLIM je připravena plnit úkoly
Datum přistání zatím není známé, je však na něj ještě čas. Vědci dříve uvedli, že SLIM bude přistávat tři až čtyři měsíce po startu. V rámci příprav již sonda na 70 sekund zažehla svůj hlavní motor a trysky pro řízení polohy, zatímco se blížila k perigeu své oběžné dráhy, tedy nejblíže k Zemi. Tento impuls SLIM posunul na novou plánovanou oběžnou dráhu s vyšším apogeem neboli nejvzdálenějším bodem od Země.
Japonská mise má ukázat možnosti průzkumu naší Sluneční soustavy s využitím lehčích aparátů. Sonda SLIM má mít při dosednutí na měsíční povrch hmotnost jen kolem 200 kilogramů, tedy méně než jiné sondy.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space