WASP-39, NASA

Planeta jako z cukrové vaty může změnit naše chápání vesmíru. Podle vědců nemá existovat

  • Nadýchaná exoplaneta ukrývá poselství.
  • Vesmírné těleso je v nesouladu s dosavadními poznatky.

Jedna z nejnadýchanějších planet, jaké dosud astronomové v naší galaxii Mléčná dráha objevili, může změnit naše chápání vzniku obrovských planet, informuje časopis Nature Astronomy.


Nepřehlédněte: Země bude mít vlastní černou díru. Teorie fyzika z Harvardu slibuje nekonečný zdroj energie


Planeta WASP-193b má stejnou hustotu jako cukrová vata

Astronomové z MIT, Univerzity v Liège v Belgii a dalších vědeckých pracovišť objevili obrovskou načechranou planetu, která se nepodobá ničemu, co dosud viděli. Exoplaneta se jmenuje WASP-107b a obíhá kolem hvězdy typu oranžový trpaslík, vzdálené 211 světelných let od Země.

Pozoruhodná planeta byla objevena již v roce 2017, kdy se proslavila jako jedna z exoplanet s nejnižší hustotou, jaké kdy astronomové zaznamenali. Přestože je téměř stejně velká jako Jupiter, váží pouhých 12 % hmotnosti tohoto plynného obra. Podle vědců je tak „nadýchaná“, že její hustotu lze přirovnat k „maršmelounu“ ohřátému v mikrovlnné troubě.

„Nalezení těchto obřích objektů s tak malou hustotou je opravdu, opravdu vzácné,“ říká hlavní autor studie a postdoktorand MIT Khalid Barkaoui. „Existuje třída planet, kterým se říká nafouklé Jupitery, a už 15 let je záhadou, co jsou zač. A toto je extrémní případ.“

„Nevíme, kam tuto planetu zařadit v rámci všech teorií vzniku, které máme k dispozici, protože se zcela vymyká,“ dodává spoluautor článku Francisco Pozuelos, vedoucí výzkumný pracovník Andaluského astrofyzikálního ústavu ve Španělsku. „Na základě klasických evolučních modelů nedokážeme vysvětlit, jak tato planeta vznikla. Podrobnější pohled na atmosféru nám snad umožní získat informace o evoluční cestě této planety.“

WASP-107b, NASA
Zdroj: NASA

Ještě nadýchanější, než se zdálo

Z dřívějších výzkumů astronomové vyvodili, že má malé skalnaté jádro obklopené bohatou zásobárnou vodíku a helia. Nyní však zjistili, že metan v atmosféře exoplanety je na tisícině toho, co očekávali.

„To, že jsme ho detekovali tak málo, ačkoli jsme objevili jiné molekuly obsahující uhlík, napovídá, že nitro planety musí být podstatně teplejší, než jsme si mysleli,“ říká David Sing z Johns Hopkins University (JHU) v Marylandu, který vypracoval jednu ze studií.

Přesto WASP-193b zůstává velkou kosmickou záhadou. Vědci proto plánují pokračovat ve výzkumu planety za pomoci citlivějších přístrojů, jež by pomohly její záhadu rozluštit. Doufají, že až na tajemství nadýchaného světa přijdou, umožňují jim to lépe pochopit obecné mechanismy utváření planet.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, IFLScience, Bussines Insider, CNN

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..