- Skvělé, působivé a úplně zbytečné
- Na iPhonu rozběhal Windows 11
Internetoví kutilové mají speciální zálibu v instalování operačních systémů – zejména pak Windows – na všechny možné i nemožné hardwarové přístroje. Pokusili se ho nacpat do chytrých hodinek, kalkulaček, kapesní konzole GameBoy a nově i do iPhonu. Jak tohle může dopadnout? Asi tak, jak byste čekali.
Nepřehlédněte: Všechny telefony s Androidem trpí kritickou chybou, kterou aktivně zneužívají hackeři. Oprava je v nedohlednu
Spustil Windows 11 na iPhonu 15 Pro Max
Operační systém Windows spustíte na ledasčem. Nemusí to být zrovna stolní počítač nebo notebook. Populární „wokna“ rozjedete třeba i na ledničce, chytrých telefonech nebo tabletech. O nějakém úžasném zážitku řeč být samozřejmě nemůže, ale tady jde hlavně o to to dokázat. Nově se jeden expert pokusil nahrát Windows 11 do iPhonu 15 Pro od Applu, ale výsledek je všechno, jen ne dokonalý.
Pokus bylo možné dotáhnout do zdárného konce díky novému emulátoru s názvem UTM SE, který se nedávno dostal do obchodu App Store. Emulace je v podstatě způsob, jak napodobit jednu hardwarovou architekturu na zcela jiné platformě. V tomto případě UTM SE emuluje prostředí PC na křemíkovém čipu Apple 17 Pro založeném na architektuře ARM.
Behold, probably the very first instance of Windows 11 (in form of tiny11 core) on UTM SE.
It is TERRIBLY slow, booting in about 20 minutes, but nonetheless, it's still Windows 11 on an iPhone 15 Pro! pic.twitter.com/Iyr5Txy8uh— NTDEV (@NTDEV_) July 20, 2024
Podivné, ale možné, dokázal pokus
Ze snímků obrazovky, které expert NTDEV sdílel na sociální síti X, vyplývá, že Windows 11 běží na skromných virtuálních specifikacích, jako je jednojádrový procesor s frekvencí 1,0 GHz a 2 GB paměti RAM. To není zrovna nejvhodnější hardwarová konfigurace pro spuštění desktopového operačního systému od Microsoftu, a to ani v jeho osekané podobě; použita byla zeštíhlená verze nazvaná Tiny11.
Připomeňme, že oficiálně systém Windows 11 vyžaduje pro svůj běh minimálně 4 GB RAM. NTDEV ve svém příspěvku vysvětluje, že jen naběhnutí do emulovaného prostředí Windows 11 trvalo neuvěřitelných 20 minut. Alespoň že vykreslování textu a uživatelského rozhraní fungovalo poměrně dobře.
Experiment NTDEV zdaleka není prvním ani posledním, kdy lidé zdánlivě dokázali nemožné. Například příznivci mobilní platformy Android již léta hledají způsoby, jak na svých telefonech spouštět počítačové a konzolové hry. A díky stále se zlepšujícímu výkonu smartphonů dnes tyto hry běží plynuleji než kdy dříve.
Zdroj náhledové fotografie: Thai Nguyen / Unsplash, zdroj: techSpot