- USS Albacore sloužila během druhé světové války
- Ponorka si připsala řadu působivých úspěchů
Týmu vědců a pátračů se podařil historický objev. Po téměř 80 letech nalezli dlouho ztracenou americkou ponorku USS Albacore. Ta se u břehů Japonska potopila 7. listopadu 1944 s celou posádkou a místo jejího pobytu bylo až doposud zahaleno tajemstvím.
Nepřehlédněte: Unikátní záběry Titanicu, které svět nikdy neviděl. Takto vědci v roce 1986 sestupovali k vraku v ponorce Alvin
USS Albacore byla katem japonských lodí
Slavná americká ponorka byla postavena společností Electric Boat Company se sídlem v Grotonu ve státě Connecticut a do služby uvedena 1. června 1942.
Během druhé světové války, kdy sloužila v Pacifiku, jí bylo připsáno potopení 13 japonských lodí (včetně dvou torpédoborců, lehkého křižníku Tenryū a letadlové lodi Taihō) a poškození dalších pěti. Rovněž jí náleží prvenství v potopení největší tonáže válečných lodí ze všech amerických ponorek.
7. listopadu 1944 však byla u severního Hokkaidó ztracena. Odborníci si myslí, že za potopení ponorky může podmořská mina. Osudnou se jí tedy nestala technická chyba, nepřátelské torpédo ani lidské selhání. Za svou službu USS Albacore (SS-218) získala Prezidentské vyznamenání a devět bojových hvězd.
Naval History and Heritage Command confirmed the identity of a wreck site off the coast of Hokkaido, Japan, as USS Albacore (SS 218). pic.twitter.com/eYZZ7MxKug
— U.S. Naval History (@USNHistory) February 16, 2023
Vrak je místem, kde bují život
Cenný vrak objevil Dr. Tamaki Ura z Tokijské univerzity společně se svým týmem. Vědci k vypátrání Albacore a ke sběru důležitých informací použili dálkově řízený podvodní dron. Neměli to ale jednoduché.
Dokumentaci vraku a pořízení detailních fotografií stěžovaly bouřlivé proudy, mořská vegetace i omezená viditelnost. Přesto se vědcům nakonec podařilo pořídit vcelku kvalitní videozáznam.
Experti nepátrali úplně naslepo. Do hlubin se vydali na základě informací amerického úřadů, který tušil, kde by vrak ponorky mohl odpočívat. Místem potopení si však stoprocentně jistý nebyl nikdo.
Zdroj náhledové fotografie: Ron Stern / Wikimedia Commons (volné dílo), zdroj: Interesting Engineering