Oumuamua

Oumuamua jako mimozemská sonda? Vědci po letech zjistili, o co se ve skutečnosti jednalo

  • Doutníkový „asteroid“ Oumuamua nepřestává fascinovat.
  • Je to vůbec první těleso, které proletělo Sluneční soustavou, aniž by do ní patřilo.

Oumuamua, mezihvězdný objekt připomínající doutník, byl poprvé spatřen teleskopy na havajské observatoři v říjnu 2017. Jeho zvláštní tvar a míra akcelerace z něj v astronomických kruzích učinily předmět spekulací. Vědci dodnes debatují o tom, zda to byl asteroid, nebo kometa. A někteří dokonce naznačují, že má mimozemský původ.


Nepřehlédněte: Expert prozradil, co se stalo s americkými vlajkami, které astronauti NASA zanechali na Měsíci


Neobvyklá Oumuamua

Dva astrofyzici z Arizonské státní univerzity, Steven Desch a Alan Jackson, v nové studii tvrdí, že se pravděpodobně jednalo o fragment planety podobné Plutu z jiné sluneční soustavy. Jejich zjištění byla publikována ve dvojici článků v časopise AGU Journal of Geophysical Research: Planets. „V mnoha ohledech se Oumuamua podobala kometě, ale byla natolik zvláštní, že její původ byl obestřen tajemstvím a spekulovalo se o tom, co to bylo,“ řekl Desch.

„Pokud jde o rychlost, objekt vstoupil do sluneční soustavy rychlostí o něco nižší, než se očekává od komety, což naznačuje, že necestoval mezihvězdným prostorem déle než zhruba miliardu let. Z hlediska velikosti byl jeho palačinkovitý tvar také více zploštělý než u jakéhokoli jiného známého objektu sluneční soustavy,“ píše se v článku.

Desch a Jackson se domnívali, že objekt byl tvořen různými druhy ledu, a proto vypočítali, jak rychle tento led sublimoval (přecházel z pevného skupenství na plynné) při průletu Oumuamua kolem Slunce. Na základě toho pak spočítali tzv. raketový efekt, hmotnost a tvar objektu a odrazivost ledu.

Výzkumníci zjistili, že pevný dusík přesně odpovídal všem vlastnostem objektu současně. A protože led z pevného dusíku lze pozorovat i na povrchu Pluta, je pravděpodobné, že objekt Oumuamua se skládal ze stejného materiálu.

„Věděli jsme, že jsme se trefili, když jsme dokončili výpočet, jaké albedo (jak moc je těleso odrazivé) by umožnilo, aby pohyb Oumuamua odpovídal pozorováním,“ řekl Jackson, který je vědeckým pracovníkem a členem týmu Exploration Fellow na ASU. „Tato hodnota vyšla stejná, jakou pozorujeme na povrchu Pluta nebo Tritonu, těles pokrytých dusíkovým ledem.“

Poté vypočítali rychlost, jakou byly kusy pevného dusíkového ledu odraženy z povrchu Pluta a podobných těles na počátku historie naší sluneční soustavy. A spočítali také pravděpodobnost, s jakou se fragmenty pevného dusíkového ledu z jiných koutů vesmíru dostávají do naší sluneční soustavy.

„Pravděpodobně byl vymrštěn z povrchu nárazem asi před půl miliardou let a vyvržen ze své mateřské soustavy,“ řekl Jackson. „To, že je Oumuamua tvořena zmrzlým dusíkem, také vysvětluje její neobvyklý tvar. Jak se vnější vrstvy dusíkového ledu odpařovaly, tvar tělesa se postupně zplošťoval, podobně jako se mýdlo odírá při používání.“

Teorie o mimozemšťanech

Přesto se stále najdou vědci, kteří razí teorii, že objekt byl zřejmě vesmírnou sondou, která prošla naším hvězdným systémem za pomoci takzvané solární plachty. Avi Loeb, izraelský profesor působící na Harvard-Smithsonianově centru astrofyziky v americkém státě Massachusetts, o tom dokonce napsal knihu Extraterrestrial: The First Signs of Intelligent Life Beyond Earth.

„Bylo nevyhnutelné, že tento první objekt vyvolá v lidech myšlenky na mimozemšťany,“ řekl Desch. „Ale ve vědě je důležité nedělat ukvapené závěry. Trvalo dva nebo tři roky, než jsme přišli na přirozené vysvětlení.“ Jestli kolem Země skutečně proletěla sonda cizí vesmírné rasy, nebo mají pravdu vědci Steven Desch a Alan Jackson, tak to se bohužel nikdy nedozvíme. Je totiž nepravděpodobné, že se Oumuamua do naší sluneční soustavy ještě někdy vrátí.

Zdroj náhledové fotografie: ESO/M. Kornmesser, zdroj: agupubs.onlinelibrary.wiley.com, News Science & Nature

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Naznačují mimozemský původ? – Tak to snad určitě, ze Země ten šutr stoprocentně nestartoval. Chtělo by to od autora lepší volbu slov, např. možnost umělého původu.

Comments are closed.