- Vidíte reklamy na věci, o kterých jste mluvili, ale nevyhledávali je?
- Často takto podezřele přesně servíruje inzerci Facebook
- Mnoho lidí má pocit, že je sociální síť odposlouchává přes telefon
Jedna žena ze Spojených států znovu rozvířila dlouhotrvající debatu o tom, zda Facebook své uživatele neodposlouchává, když si všimla něčeho krajně znepokojivého. Tvrdí, že se na jejím profilu objevila reklama související s konverzací, kterou právě vedla se svou sestrou.
Nepřehlédněte: Netflix se totálně utrhl ze řetězu. V Evropě začal zavádět pokuty za sdílení účtů
Už jste se někdy bavili s kamarádem o něčem, o čem jste přemýšleli, že si jednou koupíte, jen aby se na to o chvíli později před vámi objevila reklama? Nejste sami! Podobná věc se nedávno stala i TikTokerce Tanie ze Spojených států.
„Vím, že mě můj telefon poslouchá,“ řekla svým příznivcům ve videu. Z jejího vyprávění vyplývá, že byla se svou sestrou na pedikúře a během návštěvy kosmetického salonu probíraly dámské nohy.
„S Tegan jsme se bavily o tom, jak jsou naši současní i bývalí (partneři) posedlí našimi nohami,“ vysvětlila. Jakmile rozhovor skončil, otevřela telefon, spustila Facebook a před jejíma očima se objevil podezřelý inzerát. Zobrazoval pár silikonových ženských chodidel v životní velikosti, která se prodávají na Amazonu.
Může Facebook poslouchat mé konverzace?
Tvrzení o tom, že Facebook odposlouchává uživatele prostřednictvím mobilních zařízení, je oblíbený mýtus, který se objevuje znovu a znovu. A je to něco, co společnost Meta opakovaně popírá.
„Facebook nepoužívá mikrofon vašeho telefonu k informování o reklamách ani ke změně toho, co vidíte v kanálu příspěvků. Některé nedávné články naznačovaly, že posloucháme konverzace lidí a zobrazujeme jim relevantní reklamy. To není pravda. Reklamy zobrazujeme na základě zájmů lidí a dalších informací z jejich profilu – ne na základě toho, o čem nahlas hovoří,“ uvedli dříve zástupci sociální sítě.
„K mikrofonu (vašeho zařízení) máme přístup pouze v případě, že jste naší aplikaci udělili povolení a pokud aktivně používáte konkrétní funkci, která zvuk vyžaduje. To může zahrnovat nahrávání videa nebo používání volitelné funkce, kterou jsme zavedli před dvěma lety a která umožňuje zahrnout hudbu nebo jiný zvuk do aktualizací vašeho stavu,“ dodal.
Jak tedy vysvětlit reklamy související s mými konverzacemi?
Ve skutečnosti má vše do činění s obrovským množstvím informací, které společnost Meta (která Facebook vlastní) hromadí z celého webu. V mnoha ohledech je to vlastně mnohem děsivější, než být odposloucháván, protože Facebook toho ví tolik, že je schopen předvídat po čem toužíme ještě předtím, než na to přijdeme sami.
Když si vytvoříte účet na Facebooku nebo Instagramu a souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů společnosti, fakticky tím provozovatelům odevzdáváte svá data, píše DailyBeast. Facebook pak získá přístup ke cookies, které umožňují personalizaci reklamy: zjistí, jaké produkty často kupujete, jaké webové stránky navštěvujete a jaká videa sledujete.
Dokonalá digitální kopie
Navíc také shromažďuje data z mobilních aplikací ve vašem smartphonu díky partnerství se spoustou dalších společností, které lační po informacích a které je s radostí sdílejí právě s Facebookem.
Všechny tyto informace Meta (Facebook) používá k vytvoření „osoby kupujícího“ – vašeho digitálního dvojníka, který existuje v kyberprostoru. Jak jste postupně sledováni přes více datových bodů, stává se tento dvojník stále přesnější kopií vás samotného, což Facebooku umožňuje nabízet vám přesná doporučení.
Zdroj náhledové fotografie: LoboStudioHamburg / Pixabay, zdroj: DailyBeast, The Sun
Také jsem jednou v práci řešila opravu tiskárny přes telefon. Večer doma na FB jsem se nestačila divit, když na mě vyjely reklamy na tiskárny…
A koukáte se v práci na stejný e-mail (třeba na Seznamu, nebo gmailu), jako doma?
Tady je odpověď
Při duchovní práci mi často naskakují na internetu stránky s potřebnými info a nejsem sama. U mě to tedy Fb rozhodně není.
Děje se mi často něco podobného. Dokonce se mi stává, že pomyslím na nějakou píseň a za chvíli ji hrají v rádiu. Nebo si vzpomenu na nějaký starý film a pak se zrovna o něm někde na internetu píše. Když mě trápí nějaká otázka, odpověď na ni na mě za chvíli vyskočí z internetu, z rádia, nebo se o tom někdo s někým baví na ulici. To, o čem se tady píše taky občas zažívám a někdy mám pocit, že snad někdo odposlouchává mé myšlenky, protože já o tom s nikým nemluvím.
Mýtus je, že nás Facebook, Google a další NEodposlouchávají. Včera jsem nahlas vyřkl, že bych mohl vytáhnout starou zrcadlovku, ale nevím, v jakém stavu je baterka. Nikde jsem to nehledal, nikomu nepsal. Pouze řekl nahlas. Dnes mám na Twitteru reklamy na baterky do foťáku…