Na Česko se valí omikron. Jak ho ale spolehlivě rozeznat od ostatních respiračních chorob nebo delty? Lékaři se v odpovědi shodují: důležitý je PCR test.
Nepřehlédněte: Aplikace Tečka: stáhněte si do svého mobilu Covid pas EU
Omikron v ČR
Podle dosavadních poznatků má omikron prvotní příznaky velmi podobné deltě, ale také nachlazení nebo chřipce. I proto odborníci zdůrazňují důležitost PCR testů, které určí i variantu viru. U rizikových pacientů je znalost varianty klíčová, rozhoduje totiž o možnostech léčby.
Ty jsou podle lékařů u omikronu omezené – na tuto variantu totiž nezabírají monoklonální protilátky, jen antivirotika. V současné době tedy zejména molnupiravir, který se podává v tabletkách. Právě včasné odhalení, jakým typem koronaviru je pacient nakažen, je zcela klíčová.
Varianta omikron podle posledních zpráv z laboratoří v ČR již převažuje, nicméně podle odborníků její příznaky nelze rozlišit od ostatních respiračních chorob.
„Nepozná to ani pacient ani lékař. U omikronu navíc tak často nedochází ke ztrátě chuti a čichu a kvůli tomu je rozlišení ještě složitější. Proto je u nemocných důležité PCR testování, ideálně s tzv. diskriminačním PCR testem, který určí variantu koronaviru a lékař podle ní může nastavit léčbu,“ myslí si prim. MUDr. Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.
Metoda takzvaného diskriminačního PCR spočívá v tom, že ten variantu nepozná, ale vyloučí, že jde o deltu.
Antigenní testy jsou účinné i na omikron
Odborníci se shodují, že na variantu omikron jsou účinné i antigenní testy. Ale pouze ty velmi kvalitní. Na důležitost nákupu kvalitních antigenních testů upozorňuje třeba molekulární imunolog, mikrobiolog a biochemik Václav Hořejší.
„Existují kvalitní antigenní testy, které jsou normálně použitelné, byť ne třeba tak citlivé na tu variantu omikron,“ uvedl nedávno pro server iROZHLAS.CZ.
Podle webu ministerstva zdravotnictví laboratoře v Česku v neděli potvrdily 7 235 nových případů nákazy koronavirem. Je to o 4 473 případů více než minulý týden. Oslovení odborníci se domnívají, že někdy koncem ledna, možná poslední lednový týden, nás čeká exponenciální nárůst omikronu.
Zdroj náhledové fotografie: Center for Disease Control and Prevention (CDC) / Unsplash