- Vědci našli nesmírně vzácnou planetu
- Podle současných teorií by neměla existovat
Astronomové našli u vzdálené trpasličí hvězdy obří planetu. Na tom by nebylo nic neobvyklého, jenže podle současných vědeckých teorií by neměla vůbec existovat. O výjimečném objevu informoval server New Scientist.
Nepřehlédněte: NASA chce poslat do vesmíru nový vzkaz pro mimozemšťany. Zlaté desky ze sond Voyager už nejsou aktuální, říkají vědci
Bizarní planeta neměla vzniknout
Suvrath Mahadevan z Pensylvánské státní univerzity a jeho kolegové objevili svět LHS 3154b pomocí metody, která se nazývá měření radiálních rychlostí. Při té astronomové hledají známky drobných výkyvů v poloze hvězdy, která je ovlivňována gravitací obíhající planety.
Pozorování ukázala, že LHS 3154b oběhne svou hvězdu, která se nazývá LHS 3154 a je od Země vzdálena asi 51 světelných let, jednou za 3,7 pozemského dne a že je překvapivě hmotná. „Na takto blízké oběžné dráze jsme nikdy nic podobného neviděli,“ říká Mahadevan. „Nevěřili jsme, že něco tak malého, taková malinká hvězda, může mít u sebe tak velkou planetu.“
„Monstrum“ podle nich odporuje teorii o formování planet, podle níž planety takové velikosti nemohou vznikat kolem tak malých hvězd. Trpasličí hvězdy mohou utvářet skalnaté planetky, neshromáždí ale dostatek materiálu na zformování planety velikosti Jupitera.
Obecně se domníváme, že planety vznikají jedním ze dvou způsobů: buď se protoplanetární disk prachu a plynu obklopující mladou hvězdu rychle zhroutí pod vlastní gravitací a vytvoří shluky materiálu, nebo velké horniny v disku pomalu akumulují mnoho menších po dlouhou dobu. Vědci provedli stovky simulací malých hvězd s disky podobnými těm, které byly dosud pozorovány a u žádné z nich se nevytvořil svět, který by se podobal LHS 3154b.
Tiny star found harbouring a huge planet that shouldn’t exist https://t.co/Ou4LQ4wuZd
— New Scientist (@newscientist) December 13, 2023
LHS 3154b mění pohled na fungování vesmíru
„Za předpokladu běžného disku žádná z našich teorií není schopna tuto planetu vytvořit,“ vysvětluje Mahadevan. „Takže tento disk musel být mnohem, mnohem větší, než jsme očekávali.“ Když vědci provedli další simulace, ovšem tentokrát s desetkrát větším množstvím pevného materiálu v disku, začaly se objevovat masivní světy s krátkými oběžnými drahami.
Zatímco kolosální protoplanetární disky byly příležitostně pozorovány kolem větších hvězd, kolem malých hvězd, jako je LHS 3154, astronomové žádné takové dosud nepozorovali. To, jak planeta LHS 3154b vznikla, tak zůstává záhadou.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist