Ganymedes

Obří asteroid kdysi vychýlil největší měsíc sluneční soustavy z osy. Kráter je široký 1600 kilometrů

  • Asteroid vychýlil Ganymedes z osy.
  • Vyhloubil kráter široký 1600 kilometrů.

Největší měsíc sluneční soustavy Ganymedes byl kdysi dávno zasažen asteroidem, který byl dvacetkrát větší než ten, který před 66 miliony let na Zemi vyhubil dinosaury.


Nepřehlédněte: V telefonech s Androidem se zabydlel zákeřný vir. Nahrává zvuk a zaznamenává, kudy chodíte


Asteroid větší než ten, co na Zemi vyhubil dinosaury

Ganymedes, který je větší než Merkur a znám svými podpovrchovými oceány, vědce fascinuje již několik let. Charakteristické brázdy, které křižují jeho povrch, byly dlouho považovány za pozůstatky několika soustředných prstenců, které způsobil dopad gigantického asteroidu. „Až dosud však nebylo přesně jasné, o jak velkou planetku se jednalo,“ říká planetolog Naojuki Hirata z univerzity v japonském Kóbe.

V článku, který publikoval časopis Scientific Reports, Hirata popisuje, že místo dopadu asteroidu se nachází téměř přesně na poledníku proti Jupiteru. To znamená, že planetka musela měsíc destabilizovat a způsobit jeho vychýlení podél osy.

Hirata simuloval náraz a vypočítal, že asteroid zodpovědný za tuto dramatickou změnu orientace měl průměr 320 kilometrů. To znamená, že byl asi dvacetkrát větší než asteroid Chicxulub, který před 65 miliony let narazil do Země a vedl k vyhynutí dinosaurů. Náraz na povrchu Ganymedu vytvořil kráter o průměru 1600 kilometrů.

Asteroid
Zdroj: myshoun / Pixabay

Větší než planeta Merkur

„Obří impakt musel mít významný vliv na raný vývoj Ganymedu, ale tepelné a strukturální účinky impaktu na nitro měsíce nebyly dosud prozkoumány,“ uvedl Hirata v prohlášení.

Díky svým jedinečným vlastnostem, včetně podpovrchových oceánů, které by mohly hostit život, se Ganymedes stal v posledních letech jedním z hlavních cílů vědeckého výzkumu. V roce 2015 našel Hubbleův teleskop NASA důkazy, že podzemní oceán slané vody na Ganymedu může být hluboký až sto kilometrů.

V roce 2034 má ke Ganymedu dorazit sonda Juice Evropské kosmické agentury, která stráví na oběžné dráze šest měsíců a bude shromažďovat údaje, které by mohly pomoci zodpovědět některé otázky, které nastoluje Hiratova studie. „Na data ze sondy Juice se opravdu těším,“ přiznal japonský vědec. „Sondy Voyager 1 a 2 a Galileo pozorovaly Ganymedes, nicméně mnoho jeho oblastí stále nebylo prozkoumáno v dostatečném rozlišení.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Newsweek, Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..