Exploze, nova

Obloha nad Českem po 80 letech znovu zazáří, ale vědci říkají, že ne díky Měsíci

  • Oblohu rozzáří hvězdná exploze.
  • Vidět bude i bez dalekohledu.

Astronomové Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že se na noční obloze brzy objeví nová jasná hvězda, která vznikla v důsledku vesmírné exploze, k níž došlo zhruba před 3 000 lety.


Nepřehlédněte: „Každý září jako 500 bilionů Sluncí“. Vědci ve vesmíru objevili něco mimořádného


Obloha nad Českem zazáří

Tato dočasná hvězda je známá jako T Coronae Borealis (T CrB) a očekává se, že na nebi bude po krátkou dobu zářit stejně jasně jako Polárka. Tato událost bude vzácnou příležitostí pro vědce i profesionální a amatérské astronomy, protože nova byla naposledy pozorována v letech 1946 a 1866, ale doložená pozorování sahají až do středověku.

T CrB je součástí dvojhvězdného systému, kde jsou dvě hvězdy – konkrétně bílý trpaslík a červený obr – uzamčeny v gravitačním tanci. Bílý trpaslík, hustý pozůstatek po mrtvé hvězdě, v průběhu času odčerpává vodík ze svého průvodce, červeného obra. Tento proces vede k hromadění vodíku na povrchu bílého trpaslíka, což nakonec vyvolá termonukleární explozi, tedy jev známý jako nova.

Tyto exploze jsou dostatečně silné na to, aby bílý trpaslík na krátkou dobu zazářil mnohem jasněji než obvykle, což na noční obloze vytváří iluzi „nové hvězdy“. NASA popisuje výslednou explozi jako desetkrát silnější než roční energetický výkon Slunce.

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Unikátní jev viditelný jednou za 80 let

Není to poprvé, co T CrB exploduje. Vzplanutí je zaznamenáno přibližně každých 80 let, a poprvé již v roce 1217, kdy si německý kněz všiml slabé hvězdy, která po určitou dobu jasně zářila. Edward Sion, astrofyzik z Villanovské univerzity, poznamenává, že T CrB je opakující se nova s předvídatelným vzorcem.

Zjasnění T Coronae Borealis očekávají astronomové kdykoliv do konce letošního září. Událost nastane v souhvězdí Severní koruny a unikátní jev bude viditelný v malém oblouku mezi souhvězdími Pastýře a Herkula – vyskytujících se též v severní části oblohy. Exploze bude podle nich tak jasná, že ji ze Země budeme moci pozorovat pouhým okem, tedy za předpokladu bezoblačné oblohy.

„Většina hvězd se stává novami nečekaně, bez varování,“ vysvětluje William J. Cooke z NASA. „T Coronae Borealis je však jednou z deseti opakujících se nov v galaxii. Z posledního pozorování z roku 1946 víme, že hvězda slábne přibližně rok, než se stane extrémně jasnou. T CrB začala slábnout v březnu loňského roku, takže očekáváme, že se z ní nova stane do září.“

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Daily Galaxy, NASA

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..