Černá díra

Objevili jsme Strašáka, hlásí japonští vědci. Černá díra o velikosti Jupiteru bez cíle bloumá vesmírem

  • Černá díra o velikosti Jupiteru se jen tak potuluje po galaxii
  • Vědci tajemné monstrum zpozorovali čirou náhodou

Tým astronomů z japonské Národní astronomické observatoře právě oznámil znepokojivý objev: Černou díru, která je velká jako Jupiter a putuje napříč galaxií Mléčná dráha.


Nepřehlédněte: Počítač v roce 1973 předpověděl konec světa do roku 2040. Velká část prognózy se už splnila


Známé černé díry jsou katalogizovány podle svých proporcí. Nejmenší o průměru pouhých několika kilometrů vznikají po gravitačním zhroucení hvězdy a obvykle jsou snadno identifikovatelné, protože jsou součástí dvojhvězdných systémů.

O těch největších, jejichž hmotnost se rovná hmotnosti milionů a dokonce miliard Sluncí, se ví, že existují ve středu většiny galaxií. A nakonec existují i černé díry tzv. střední hmotnosti.

Černá díra potulující se vesmírem

Předpokládá se, že černé díry patřící do poslední kategorie mají velikost planety (v tomto případě jedné z největších) nebo hvězdy.

Jsou také mnohem vzácnější než ty z ostatních dvou kategorií, a to z toho důvodu, že putují vesmírem osamoceně, jako tajemní cestovatelé hledající dobrodružství.

Nejsou součástí binárních systémů, ale zdržují se blízko galaktických center. Přesto je můžeme spatřit jen při vzácných příležitostech, když se setkají s nějakým materiálem (plynným mrakem nebo nešťastnou hvězdou) a začnou ho pohlcovat.

Černá díra Sagittarius A*
Zdroj: ESO

A právě tuto kosmickou hostinu se astrofyzikovi Takekawovi a jeho kolegům podařilo vypátrat – sérii vlnek v oblaku mezihvězdného plynu, které naznačují přítomnost černé díry střední hmotnosti, jež jím prochází.

Tým japonských astronomů pomocí teleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter Array) pozoroval sérii proudů plynu obíhajících kolem neviditelného gravitačního zdroje, který se nachází asi 26 000 světelných let od středu Mléčné dráhy.

Vědci neskrývají nadšení

„Když jsem poprvé zkontroloval data z ALMA, byl jsem opravdu nadšený, protože pozorovaný plyn vykazoval zřejmé orbitální pohyby, které naznačují, že se zde skrývá masivní neviditelný objekt,“ řekl Takekawa a dodal, že tyto typy černých děr se pohybují relativně rychle v porovnání s plynem, který je obklopuje, takže pohlcují jen jeho malou část, a proto produkují velmi málo světla.

Temní poutníci

Podle japonských expertů bude této konkrétní černé díře pravděpodobně trvat asi 10 000 let, než spotřebuje veškerý plyn, který posloužil k odhalení její polohy. Předpokládají, že ve vesmíru se nachází nespočet podobných „neviditelných monster“, která se potulují po různých galaxiích, jak se jim zlíbí.

Problém je v tom, že je téměř nemožné je odhalit, tedy pokud neinteragují s blízkou hmotou, jako je tomu v případě této konkrétní černé díry.

Zdroj náhledové fotografie: AlexAntropov86 / Pixabay, zdroj: arXiv, sci 

Total
0
Shares