NASA, Měsíc, Artemis

O krok blíž k životu ve vesmíru. NASA na Měsíci vybuduje potrubí určené k přepravě kyslíku

  • Američané chtějí kolonizovat Měsíc
  • Kyslík mezi koloniemi rozvedou potrubím

Kolonizace Měsíce je v posledních letech obrovské téma. Nejvyspělejší země do technologií, které by umožnily účinnější využití vesmírných zdrojů, nebo přímo obydlení i jiných těles, než je planeta Země, investují stále více prostředků. Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší nejbližší družici zcela určitě neobejdeme, je kyslík.


Nepřehlédněte: Vybuchl další čínský telefon! V Česku výrobce spokojeně působí řadu let


Potrubí určené k přepravě kyslíku

Americká NASA během posledních let oznámila několik důležitých projektů, které jsou mnohdy inspirovaných vědecko-fantastickými romány či filmy. Jsou mezi nimi nápady jako TitanAir, hydroplán, který nás vezme k Titanu, nebo lunární potrubí určené k přepravě kyslíku mezi budoucími osadami na Měsíci.

Plán je prozatím takový, že navrhované lunární potrubí, oficiálně pojmenované LSPOP (Lunar South Pole Oxygen Pipeline), by se napojilo na lunární centrum NASA pro těžbu ledu na jižním pólu Měsíce. Jde o oblast, která podle vědců nabízí obrovské množství ledu a dalších přírodních zdrojů, potřebných ke kolonizaci našeho přirozeného satelitu.

Led v tomto regionu je klíčovou částí plánu lidstva na vytvoření trvalé lidské přítomnosti na Měsíci, protože jej lze vytěžit a přeměnit na pitnou vodu a kyslík, který lze použít k dýchání a případně i jako příměs raketového paliva.

Využívat ho chtějí nejen Spojené státy, ale i Rusko, Čína nebo Indie. Když už se lidstvo na Měsíci k ledu dostane a přemění ho na kyslík, jak ho distribuovat dál, do lunárních kolonií, kde budou žít lidé?

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Američané chtějí obsadit Měsíc

Expert z Lunar Resources Peter Curreri říká, že současné snahy o získávání kyslíku spočívají v jeho plnění do lahví se stlačeným plynem nebo v jeho zkapalňování a skladování v dewaru (speciálních nádržích) a přepracování po povrchu na lunárních vozítkách.

Tento proces však podle amerického vědce bude velmi náročný na provedení, vzhledem k předpokládaným velkým vzdálenostem mezi oblastmi těžby, koloniemi a zkapalňovacím zařízením.

Koncept lunárního potrubí by kolonistům zajistil mnohem snazší přístup ke kyslíku. Zároveň by také výrazně snížil rizika i náklady, které by jinak byly spojeny s dopravou na roverech. Navíc by jeho případný únik neznečišťoval životní prostředí. Místo toho by kyslík jednoduše unikl do vesmíru, protože Měsíc nemá atmosféru.

Curreri uzavírá, že potrubí bude pravděpodobně vyrobeno z hliníku, kterého je na jižním pólu Měsíce dostatek, a sloužit pro dopravu plynného kyslíku ze zdroje výroby, například z místa těžby elektrolýzou roztaveného regolitu nebo z jakéhokoli jiného zdroje, do zařízení na skladování v blízkosti základny NASA.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares