- O druhou verzi eRoušky je obrovský zájem
- Upozorní uživatele na kontakt s nakaženým
- V mobilech ji má více než půl milionu lidí
Zájem o druhou verzi mobilní aplikace eRouška nadále pokračuje. Pracovníci Chytré karantény se na Twitteru pochlubili, že má již přes půl milionu instalací. Ke stažení je přitom pouhých 11 dní. První verzi aplikace si stáhlo za pět měsíců jen 270 tisíc lidí.
„eRouška překonala 500 tisíc instalací. Děkujeme všem, kteří chrání ostatní tím, že si ji nainstalovali. A prosíme vás, doporučte ji i ostatním,“ stojí ve výjádření zástupců Chytré karantény na sociální síti.
„Nová verze eRoušky slouží jako informativní nástroj pro každého z nás. Oproti první verzi je postavena na odpovědném chování občanů. V případě, že nás aplikace upozorní na možný rizikový kontakt s nakaženým, můžeme dbát zvýšené opatrnosti a chránit svou rodinu,“ popsal přínosy aplikace dnes už bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
DATA: eRouška překonala 500 tisíc instalací. Děkujeme všem, kteří chrání ostatní tím, že si ji nainstalovali. A prosíme vás, doporučte ji i ostatním.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 28, 2020
O data se bát nemusíte
eRouška 2.1 neukládá osobní data, která by mohla být lehce zneužitelná, ale pracuje na základě Bluetooth LE a rozpoznávání blízkosti podle protokolu Apple/Google. Neukládá ani telefonní čísla, nemusíte se tedy bát o soukromí, ale pouze čas a blízkost mobilního telefonu pozitivně testovaného. Appka běží nerušeně na pozadí, kde spotřebovává jen minimum energie, a uživatel musí mít zapnuté Bluetooth.
Jak funguje aplikace?
Postřednictvím Bluetooth aplikace skenuje mobilní telefony v dosahu, která mají také nainstalovanou eRoušku. Pokud se někdo nakazí koronavirem a používá eRoušku, hygiena mu zašle unikátní kód. Dotyčný ho zadá do aplikace a odešle varování všem lidem, kteří s ním přišli do rizikového kontaktu. V praxi vše funguje velmi jednoduše a hlavně anonymně.
Česká vláda si od nejnovější verze eRoušky slibuje, že si ji stáhne do svých mobilních telefonů stáhne co nejvíce lidí a tak se stane nezdolnou hrází v boji proti koronaviru.