- Deal za 40 miliard dolarů má trhliny
- NVIDIA britský ARM nejspíš nekoupí
- Proti akvizici jsou nejen regulátoři
Píše se září 2020 a celosvětový „herní“ gigant NVIDIA hrdě troubí do světa: „Uzavřeli jsem s ARM dohodu o převzetí za 40 milionů dolarů!“ Co následovalo záhy poté nemá cenu těm znalejším z vás opakovat. Během pouhé hodiny se strhla doslova davová hysterie.
ARM je problém
Představa, že by se jeden z nejdůležitějších výrobců mikroprocesorů planety dostal do područí americké společnosti, v mnohých vyvolala silnou pachuť hořkosti.
Proti se postavili např. Microsoft, Google, Qualcomm, Apple, Federální obchodní komise včetně antitrustového oddělení amerického ministerstva spravedlnosti. Přesto si NVIDIA věřila a doufala v úspěšné završení záležitosti během následujících 18 měsíců. Jenže, k převzetí nakonec nejspíš nedojde, jak informuje Investors.com s odvoláním na agenturu Bloomberg.
Nepřehlédněte: Apple je nejhodnotnější značkou. Předstihl Amazon a Google, Huawei je devátý
NVIDIA utře nos
Interpretace, se kterou přispěchaly některé zahraniční i domácí weby, ve smyslu, že NVIDIA pochopila vážnost situace a z dealu vycouvala, je chybná. Američan si totiž i přes prvopočáteční nadšení ARM ukousl příliš velké sousto nehledě na to, že ve hře jsou z podstaty věci obavy z porušení antimonopolních zákonů, silná lobby plus další faktory.
Bloomberg dále avizuje, že japonská SoftBank (majitel ARM Holdings) už v podstatě s tímto scénářem počítá a zvažuje vstoupit na burzu. Problém je v tom, že uvnitř podniku panuje silná názorová nejednotnost, tj. někteří stále doufají v dotažení akvizice zatímco ostatní chtějí urychlit proces emise akcií stůj co stůj.
Zdroj náhledové fotografie: Nana Dua / Unsplash