- Kreslený Mickey Mouse na Merkuru?
- Vyfotila ho kamera americké NASA
Mickey Mouse je oblíbená postavička z dětských knížek a animovaných grotesek slavného amerického studia. Všichni příznivci myšáka s bílými rukavicemi vědí, že pochází z pera Walta Disneyho… Anebo že by bylo všechno jinak?
Nepřehlédněte: Konec falešných HBO Max rodin: Streamovací služba zamezí sdílení hesel, i v Česku
Fotka Marsu vzbuzuje pozornost
Občas se stane, že vesmírné sondy pošlou vědcům na Zemi snímky, které se podobají pozemskému zvířeti, předmětu nebo dokonce člověku. Jenže americké družici Messenger se podařilo vyfotografovat Mickey Mouse.
NASA uvedla, že jakkoli se snímek nepochybně podobá obličeji slavného myšáka, ve skutečnosti jde o kráter Magritte, který se nachází na povrchu planety Merkur. Má průměr 105 kilometrů a jeho podobnost se slavným hlodavcem z kreslených filmů je skutečně nápadná, ale velmi náhodná.
„V průběhu složité geologické historie se na Merkuru vytvořilo mnoho kráterů. Některé z nich v kombinaci s hrou stínů vypadají jako známá postavička z dětského televizního pořadu,“ uvedli zástupci Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Zajímavý snímek pořídila slavná družice Messenger, která kroužila kolem oběžné dráhy Merkuru a po vyčerpání veškerého paliva ukončila svou misi plánovaným pádem na povrch planety. Několik geeků se dodnes přesto domnívá, že společnosti Disney se nějakým způsobem podařilo promítnout Mickeyho na povrch Merkuru.
Mickey Mouse na Merkuru?
Podobný ohlas jako údajný Mickey Mouse vzbudila fotografie něčeho, co vypadá jako medvídek Paddington – oblíbená postavička z dětských knížek britského spisovatele Michaela Bonda – který se usmívá z povrchu Marsu.
Ještě známější je však zřejmě fotografie, kterou na Marsu pořídila sonda Viking v roce 1976. V oblasti Cydonia Mensae zachytila útvar, jenž se podobal lidské tváři. Až po 20 letech se nad místo dostaly další sondy, které pořídily fotografie z jiných úhlů a ukončily tak veškeré konspirace – ano, skutečně nejde o útvar podobný lidskému (nebo mimozemskému) obličeji.
Zdroj náhledové fotografie: Generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: Space