- Rover našel na Měsíci zvláštní skleněné kuličky
- Lidem by se mohly hodit, obsahují totiž vodu
Čínští vědci přichází s průlomovým zjištěním. Zkoumali vzorky hornin z Měsíce a zjistili, že se v nich nachází malé skleněné kuličky, které v sobě zadržují vodu. Lidstvu by se mohly hodit během budoucích lunárních misích.
Nepřehlédněte: AI války: Začíná hon za obecnou umělou inteligencí. Kdo bude tahat za delší konec provazu?
Skleněné kuličky na Měsíci
Podle deníku Wall Street Journal našli čínští vědci na Měsíci zcela nový zdroj vody v podobě drobných kuliček, což může mít naprosto zásadní význam pro kolonizaci našeho nejbližšího nebeského souseda.
Jak podrobně popisuje nová práce publikovaná v časopise Nature Geoscience, na měsíčním povrchu se nachází drobné silikátové kuličky, které zřejmě vznikly při srážkách s asteroidy a vulkanické činnosti před miliony let.
Pomocí spektrometrického zařízení tým čínských expertů objevil životodárnou tekutinu uvězněnou uvnitř těchto mikroskopických kuliček. Ačkoli jsou kuličky skromných rozměrů – měří méně než jeden milimetr v průměru – je jich na měsíčních povrchu tolik, že zadržují 270 milionů až 300 miliard tun vody.
Jak vznikly?
Zdá se, že voda vzniká, když vysokoenergetické částice proudící ze Slunce, známé jako sluneční vítr, narazí na roztavené kapičky. Sluneční vítr totiž obsahuje vodíková jádra, která se spojují s kyslíkem v kapičkách za vzniku vody. Voda se v nich uzavře, ale po zahřátí materiálu se může uvolnit, říkají vědci.
Neméně zajímavé je, že výzkum ponechává otevřenou možnost, že by se podobné kuličky mohly nacházet i v jiných částech Sluneční soustavy, tedy na jiných planetách.
Kromě těchto kuliček čínští vědci objevili i další zdroje vody, včetně hojných ložisek vodního ledu v trvale zastíněných kráterech poblíž pólů Měsíce.
Stručně řečeno, naše vyhlídky na úspěšnou kolonizaci Měsíce nikdy nevypadaly lépe.
Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Nature, Engadget, Futurism
Člověk na měsici 😂😂😂Tam nás nechtěji👽.Vtipálci😂