- Zbrusu novou modelovou řadu iPhone 12 Apple představil 13. října
- Letos nově bez drátových sluchátek i nabíječky
- Skvělý foťák možná trochu sráží náladový teleobjektiv
Apple je momentálně v kurzu a pravděpodobně ještě chvíli bude. A důvod není potřeba sáhodlouze pitvat. Může za to před necelým týdnem představená nová modelová řada iPhone 12. Ta se skládá ze čtyř variant: kompaktního iPhonu 12 Mini, standardní „dvanáctky“ a dále vybavenějších modelů 12 Pro a 12 Pro Max.
Jablečný podnik to letos vzal opravdu šmahem a snaží se uspokojit drtivou většinu svých zákazníků; ať už jde o cenu, velikost nebo stupeň výbavy. Novinky letos také lákají na opravdu povedené fotoaparáty, ale jak je to doopravdy? Na webu se před chvílí objevila detailnější rozborka, ve které se uvádí, že teleobjektiv si dělá občas, co chce.
iPhone 12 Pro – klíčové specifikace
- Konstrukce: hliník a sklo
- Displej: 6,1″, Super Retina XDR OLED, 2532 × 1170 px, jemnost 460 ppi
- Rozměry: 146,7 × 71,5 × 7,4 mm; Váha 162 g
- Zvýšená odolnost IP68, podpora 5G a všech LTE pásem
- Procesor: Apple A14 Bionic, 6 GB RAM
- Operační systém: iOS 14
- Fotoaparát: trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširoký 120° + 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1.6 + f/2.4 + f/2.0, OIS, LiDAR senzor, HDR video, 4× optický zoom, až 10× digitální zoom, duální LED blesk, Deep Fusion; přední 12 Mpx, clona f/2.2
Teleobjektiv je fajn, ale je náladový
Předmětem zájmu se stal iPhone 12 Pro, který má na zádech trojici fotoaparátů v následujícím složení: hlavní 12Mpx snímač, 12Mpx ultraširokáč a jako poslední 12Mpx teleobjektiv. A právě na ten si trošku posvítíme. Jak se totiž ukazuje, telefon ho využívá většinou jen napůl. Pokud je dostatek okolního světla, není problém a “telas” funguje na jedničku s hvězdičkou, tj. je k dispozici až 2x beztrátový zoom.
Ovšem pokud ne, v drtivé většině případů se pak telefon spoléhá jen na hlavní foťák (2x digitální zoom) a následný ořez. Proč? Na vině je samozřejmě světlo, kdy Apple ve tmě více preferuje hlavní snímač s lepší světelností. Z našeho pohledu je to i tak lehce “přes ruku”, protože volba přiblížení by měla záviset na uživateli, nemyslíte?