Webb, Sloupy stvoření, Orlí mlhovina

Nové video vesmírných Pilířů stvoření bere dech. Takto úžasně nové hvězdy nikdy nevypadaly

  • Pilíře stvoření jsou celebrity mezi kosmickými objekty
  • Vznášejí se dalekými temnotami a dávají život novým hvězdám

Když se díváme na fotografie vesmíru, často si neuvědomujeme, že se jedná o trojrozměrné struktury, které se rozprostírají na ohromné vzdálenosti. Kombinace pozorování na různých vlnových délkách se špičkovými vizualizačními nástroji nám však umožňuje tuto ohromnou propast překlenout. Důkazem jsou fascinující Pilíře stvoření, na které se můžeme nyní podívat v novém překrásném videu.


Nepřehlédněte: Vědci rozluštili tajemství 2200 let starého počítače. Jedna záhada však přetrvává: Vyrobil ho Archimédes, nebo snad někdo jiný?


Legendární Pilíře stvoření

Pilíře stvoření jsou tři věže z plynu a prachu vzdálené asi 6 500 světelných let od Země v souhvězdí Hada. Jsou fascinující, ale relativně malou oblastí Orlí mlhoviny (známé také jako Messier 16), kterou v roce 1745 objevil švýcarský astronom Jean-Philippe Loys de Chéseaux.

Tato oblast je natolik fascinující a fotogenická, že se již dříve stala součástí popkultury: snímek z Hubbleova teleskopu se objevil nejen v televizi, ale také na mikinách, nádobí a dokonce i na poštovních známkách. Fascinující tři pilíře jsou obrovské: délka toho největšího z nich podle NASA činí přibližně 4 až 5 světelných let.

Hvězdná porodnice

„Díky průletu kolem pilířů a mezi nimi uvidíte, jak odlišně vypadají ve viditelném světle z Hubbleova dalekohledu oproti záběrům v infračerveném spektru z JWST (Webbova teleskopu),“ uvedl ve svém prohlášení vědec Frank Summers ze Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimoru.

„Mračna plynu a prachu jsou rozrušována zevnitř i zvenčí. Intenzivní ultrafialové světlo mladých hvězd rozptyluje plyn a prach. Oba teleskopy jsou schopny zachytit světlo od ultrafialového až po střední infračervené záření a nabídnout tak neuvěřitelný pohled na tento fascinující nebeský objekt,“ dodal.

Snímek Pilířů stvoření poprvé pořídil 1. dubna 1995 Hubbleův vesmírný dalekohled. Další pak v roce 2011 Evropská vesmírná agentura (ESA), a Hubbleův dalekohled znova v roce 2014. Pozorování teleskopem Jamese Webba, který vesmír sleduje ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, je však mnohem komplexnější a přináší lidstvu nikdy neviděné detaily.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, Webbtelescope

Total
0
Shares