Černá díra

Nová největší černá díra by pohltila 100 miliard Sluncí, říká NASA. Její velikost je jen stěží představitelná

  • Jak obrovské jsou supermasivní černé díry?
  • Monstrum Phoenix A s vymyká všem představám

Astronomové objevili supermasivní černou díru, jejíž hmotnost je stomiliardkrát větší než hmotnost Slunce. Jde o nejmasivnější objekt tohoto druhu, který nepřímo pozorovali, píše server Sci-News.


Nepřehlédněte: Aplikace WhatsApp zezelenala. Uživatelé ji kvůli tomu mažou z telefonů


Nepolapitelné monstrum Phoenix A

Černé díry jsou jednou z největších záhad našeho vesmíru. Vědci je považují za nejhmotnější a nejnebezpečnější objekty v kosmu, protože jejich gravitační přitažlivost je natolik silná, že jim nemůže uniknout ani světlo. Některé z nich mají hmotnost miliard hvězd.

Největší černá díra, která kdy byla lidstvem objevena, se nachází v kupě Fénix, což je ohromné společenství asi tak tisícovky galaxií, které pozorujeme v souhvězdí Fénixe, ve vzdálenosti 5,7 miliardy světelných let od Země.

Vědci zjistili, že černá díra Phoenix A má hmotnost 100 miliard Sluncí, což odpovídá dvaceti procentům hmotnosti celé Mléčné dráhy, zatímco její horizont událostí má průměr 590 miliard kilometrů.

Černá díra
Zdroj: NASA

I když víme, že černé díry obvykle vznikají zánikem hvězd, studie naznačuje, že Phoenix A mohla vzniknout srážkou několika supermasivních černých děr, které se vytvořily krátce po Velkém třesku.

To také znamená, že se jedná o jednu z nejstarších černých děr ve vesmíru. Monstrózní Phoenix A nabývá na velikosti a hmotnosti tím, že pohlcuje obrovské množství materiálu. V současné době se její hmotnost zvyšuje o 60 Sluncí ročně, vysvětlují vědci.

Co je hvězdokupa Fénix?

Kupa Fénix obsahuje až 1 000 jednotlivých galaxií s abnormálně vysokou mírou tvorby hvězd. Nejaktivnější galaxií v kupě je centrální galaxie Fénix A, která má více než 700krát vyšší tvorbu hvězd než Mléčná dráha. V naší galaxii Mléčná dráha vzniká v průměru jedna hvězda ročně, avšak ve Fénixu A vzniká ročně 740 nových hvězd.

Einsteinova gravitační čočka

Černé díry jsou poměrně obtížně detekovatelné, zejména pak teleskopy. Aby je vědci objevili, využívají takzvané „gravitační čočkování“. Tento jev popsal už ve 30. letech Albert Einstein. Na tak ohromnou vzdálenost, kde se obvykle černé díry nachází, žádný teleskop nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa.

Zdroj náhledové fotografie: AdisResic / Pixabay, zdroj: Wikipedia, Sci-News, space.fandom.com

Total
0
Shares