- Prosincová obloha si pro nás chystá další pozoruhodnou show.
- Vyvrcholí známý meteorický roj Geminidy.
Působivou nebeskou podívanou, každoroční meteorický roj nazvaný Geminidy, je možné pozorovat od 19. listopadu do 24. prosince. Maximum tohoto úkazu nastane v noci z pátku 13. na sobotu 14. prosince. Během maxima bude možné za vhodných podmínek pozorovat více než 100 meteorů za hodinu. Za celou noc pak až 1000 meteorů.
Nepřehlédněte: Čínské letadlo, nebo syn Concordu? Souboj o nejrychlejší letoun je v plném proudu
Obloha nad Českem bude zářit
Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. V případě Geminid leží toto místo – tzv. radiant – východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí: Castor a Pollux. Mateřským tělesem roje není obvyklá kometa, ale planetka 3200 Phaeton.
Měsíc v maximu bude letos bohužel pozorování po větší část noci rušit, je tak třeba počkat opravdu až na ranní hodiny. Příliš „spolupracovat“ nemusí na většině našeho území ani počasí. Za ideálních podmínek, tedy na tmavé a jasné obloze, kdy je radiant roje vysoko na obloze, by však měl být běžný pozorovatel schopen spatřit až 100 meteorů za hodinu. Pokud ale bude roj pozorovat z města nebo s jasným Měsícem nad obzorem, bude toto číslo podstatně nižší.
Meteorický roj Geminidy
Pokud souhvězdí Blíženců neznáte, je právě teď ideální čas podívat se po jeho dvou nejvýraznějších hvězdách: Castor a Pollux, známé jako „dvojčata“. Pokud potřebujete pomoci s jejich nalezením, můžete vždy použít aplikaci pro pozorování hvězd – například Stellarium nebo Night Sky.
Souhvězdí je nejčastěji zobrazováno jako dvojice bratrů držících se za ruce nebo pokládajících si ruce na ramena. Podle řecké mytologie byli Kastor a Pollux dvojčata, synové Lédy, královny Sparty. Kastor byl synem Tyndarea, krále Sparty, zatímco Pollux byl synem mocného boha Dia.
Když smrtelný Kastor padl v bitvě, Pollux se modlil k Diovi, aby učinil jeho bratra nesmrtelným. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, byl, že se Pollux musel vzdát své nesmrtelnosti, a tak Zeus proměnil dvojici ve hvězdy, které nyní vidíme na noční obloze.
Zdroj náhledové fotografie: BlueSkyDiver / Pixabay, zdroj: Space