NASA, kometa

Noční oblohu nad Českem rozzáří nejjasnější kometa století. Naposledy ji viděli pravěcí lidé

  • K Zemi se blíží jasná kometa.
  • Naposledy ji viděli pravěcí lidé.

Astronomové upozorňují na výjimečnou kometu, která se po desítkách tisíc let vrací k Zemi. Spatřit ji půjde pouhým okem. Předpokládá se totiž, že bude zářit jasněji než hvězdy na noční obloze.


Nepřehlédněte: Tohle je nejlepší telefon pod 9 tisíc. Nabízí ho nejrychleji rostoucí mobilní značka v Česku


Noční obloha zazáří

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) se do astronomických tabulek dostala v únoru loňského roku, kdy ji coby mlhavou skvrnku vzdálenou od Slunce přes 18 miliard kilometrů zaregistrovala jihoafrická observatoř systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Od té doby se vytrvale blíží.

Až se přiblíží ke Slunci a Zemi, bude zářit jasněji než mnohé hvězdy na noční obloze. Mělo by se tak stát 27. září, kdy kolem Slunce proletí ve vzdálenosti 58,6 milionu kilometrů. O několik týdnů později – 12. října – prosviští kolem naší planety ve vzdálenosti „pouhých“ 44 milionů kilometrů.

Astronomové očekávají, že kometa nabídne překrásnou nebeskou show. Podle předběžných výpočtů budou nejlepší podmínky pro její sledování na severní polokouli. Hledejte ji poblíž souhvězdí Hydry a Poháru.

Kometa
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

K Zemi se blíží kometa C/2023 A3

V nejbližším bodě k Zemi by magnituda C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) mohla dosáhnout hodnoty -0,2, což by z ní učinilo jeden z nejjasnějších objektů noční oblohy.

Astronomové říkají, že když vezmou v úvahu vliv rozptylu, kdy prach a led komety odráží světlo ze Slunce, mohla by kometa dokonce dosáhnout magnitudy -5. Pro vysvětlení: V astronomii platí, že čím je objekt jasnější, tím nižší je jeho magnituda; například magnituda Měsíce v úplňku je -12,6.

Polohu komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která se vrací po neuvěřitelných 80 tisících letech, si už teď můžete průběžně kontrolovat pomocí webové stránky The Sky Live.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..