Měsíc

Neznámé těleso narazilo do Měsíce. Vesmírem svištělo rychlostí 48 000 km/h a vědci ho natočili na video

  • Japonský astronom natočil náraz meteoritu do Měsíce
  • Výsledkem srážky je dvanáctimetrový kráter

Daiči Fudžii je amatérsky astronom, kterého fascinuje Měsíc. Pozoruje ho často a rád. Nedávno se mu podařilo zachytit něco, co nikomu jinému na světě – natočil, jak do měsíčního povrchu narazil velký meteorit a způsobil na noční straně našeho nejbližšího souputníka krátký, avšak výrazný záblesk.


Nepřehlédněte: Používáte snadno zapamatovatelná hesla? Umělá inteligence je prolomí za pár sekund


Náraz asteroidu do Měsíce

Ředitel městského muzea Hiratsuka Daiči Fudžii pozoruje Měsíc ze svého domu jižně od Tokia prakticky každý den, ale 23. února byl svědkem nečekané události. „Podařilo se mi zachytit největší záblesk dopadu meteoritu na Měsíc v historii mých pozorování,“ napsal na Twitter.

„Byl to obrovský záblesk, který pokračoval v záření více než sekundu. Vzhledem k tomu, že Měsíc nemá atmosféru, meteory a ohnivé koule nejsou vidět, a v okamžiku, kdy se vytvoří kráter, zazáří.“ Fuji uvedl, že objekt spadl poblíž kráterů Ideler L a Pitiscus, které se nacházejí severozápadně na Měsíci. 

Odborníci odhadují, že nově vytvořený kráter by mohl mít v průměru kolem dvanácti metrů. Zda je jejich odhad přesný mohou potvrdit sondy Lunar Reconnaissance Orbiter a Chandrayaan 2, které místo dopadu meteoritu již začínají zkoumat.

Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně

Meteority na Zemi dopadají každý den, ale naprostá většina z nich shoří při vstupu do atmosféry naší planety. Jenže Měsíc má relativně nevýznamnou a řídkou atmosféru, což znamená, že vesmírné kameny, které by shořely nad Zemí, mohou na měsíční povrch dopadat za působivých explozí.

Podle Billa Cooka z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA)  dopadá na Měsíc každý den přibližně 100 meteoritů o velikosti pingpongového míčku. „To je zhruba 33 000 meteoritů ročně,“ řekl serveru Live Science.

Meteority se pohybují přibližně rychlostí 48 000 km/h a jejich kontakt s jiným objektem obvykle vytváří intenzivní teplo, krátery a zároveň způsobí zářivý záblesk viditelného světla, který, pokud je dostatečně silný a dojde k němu během měsíční noci, může být viditelný i ze Země.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Space, Petapixel,  DailyMail

Total
0
Shares