- Existuje devátá planeta Sluneční soustavy?
- Vědci přišli na způsob, jak její existenci potvrdit
Nepolapitelná Devátá planeta, která se možná skrývá ve vnějších částech Sluneční soustavy, by mohla být obklopena několika malými měsíci, ukazuje nová studie. A co víc, tyto satelity se mohou stát klíčem k jejímu nalezení.
Nepřehlédněte: Tesla v Evropě řeší kuriózní problém. Lidé hlásí, že se elektromobily odmítají nabíjet
Tajemná Devátá planeta
Vědci se poprvé zabývali existencí planety Devět ve studii z roku 2016, která vyšla v časopise The Astronomical Journal. Hypotetickou planetu mají za možné vysvětlení neobvyklých oběžných drah několika extrémních transneptunických objektů (ETNO) – planetek, komet, měsíců a trpasličích planet, které se nacházejí za hranicí 30 astronomických jednotek od Slunce (jedna astronomická jednotka je vzdálenost Země od Slunce).
Vědci se domnívají, že trajektorii těchto ETNO lze nejlépe vysvětlit gravitační silou dosud neobjevené hmoty. Na základě těchto oběžných drah je planeta Devět pravděpodobně pětkrát až desetkrát větší než Země a obíhá kolem Slunce z přibližně 250krát větší vzdálenosti než náš domov. V minulosti se však objevily i názory, že by nepolapitelný objekt mohl být miniaturní černou dírou o velikosti několika desítek centimetrů, nikoli planetou.
Vědci přišli na způsob, jak planetu objevit
V novém článku, který byl nahrán do preprintové databáze arXiv, vědci navrhují, že klíčem k nalezení planety Devět mohou být její měsíce. Man Ho Chan, astronom z The Education University of Hong Kong, použil odhady velikosti a gravitace planety Devět a zkombinoval je s počtem potenciálních ETNO, které jsou dostatečně blízko – aby mohly být vtaženy na stálou oběžnou dráhu kolem planety – k odhadu potenciálních měsíců. Expert zjistil, že kolem deváté planety může obíhat až 20 satelitů, z nichž každý by mohl mít průměr až 100 kilometrů.
Jak to ale něco takového může vědcům při jejich hledání pomoci? Vždyť malé měsíce musí být přece ještě těžší spatřit než samotnou velkou planetu. Odpovědí je zvláštní gravitační efekt známý jako slapový ohřev, kdy se gravitační energie působící na jedno těleso rozptyluje jako teplo buď v povrchovém oceánu nebo v nitru planety či satelitu.
Tento jev se vyskytuje na Jupiterově měsíci Io, který je vulkanicky nejaktivnějším objektem v naší Sluneční soustavě. Podle NASA se extrémně roztavené jádro Io vytváří díky intenzivnímu slapovému ohřevu, který je poháněn gravitačním přetahováním mezi ním, Jupiterem a dalšími měsíci Io.
Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: LiveScience
Zvláštní, kdysi jsem četl, že o deváté planetě existují záznamy již od středověku. Ale nemohu si vzpomenout, jestli je našli u zaniklých civilizací Ameriky nebo jinde.