- Prostřednictvím chatovací aplikace Messenger se šíří podvodná zpráva.
- Kyberšmejdi se v ní vydávají za pracovníky společnosti Meta.
Podvodníci přišli na další způsob, jak obrat lidi o účet na Messengeru. A to pomocí zprávy, ve které se vydávají za zaměstnance společnosti Meta, která chatovací aplikaci vlastní. V podvodné textovce se snaží vystrašit uživatele smyšlenou historkou o deaktivaci účtu. Ve skutečnosti jim jde ale o přihlašovací údaje, které se chystají zpeněžit.
Nepřehlédněte: Tip: Jak poznat, že máte zavirovaný telefon? Tady je 5 příznaků, že vám ho podvodníci hackli
Další podvod na Facebook Messengeru
Na Messengeru řádí už několik měsíců vykutálení podvodníci, kteří se snaží lidi připravit o účet. A i když na to jdou docela chytře, poradíme, jak nenaletět, protože i nám podobné zprávy občas posílají. Rada první: zbystřet byste měli vždy ve chvíli, kdy vám na Messenger přijde zpráva s označením „důležité oznámení“.
„Váš účet je uzamčen z důvodu porušení našich pokynů pro komunitu. Přísně prosazujeme zásady, abychom udrželi bezpečné a pozitivní online prostředí,“ stojí v jedné podvodné textovce, kterou nám poslali falešní pracovníci Mety.
V jiné zprávě pro změnu podvodníci napsali následující: Vážený administrátore, Váš účet bude deaktivován. Důvodem je, že vaše stránka nebo aktivita na ní není v souladu s našimi Podmínkami služby. Pokud se domníváte, že deaktivace tohoto účtu je omyl, můžeme vás provést několika kroky, abyste požádali o ochranu. Tyto kroky byste měli dokončit během několika minut, aby nedošlo k trvalému odstranění vašeho účtu.“
Nenechte se napálit a používejte hlavu
Ke každé takové zprávě pak šmejdi připojují odkaz, kde mohou lidé svůj „případ řešit“. Ten však vede vždy na podvržené stránky, nikoliv na oficiální web Facebooku. Pokud na podvodné stránce uvedete své přihlašovací údaje, můžete se s účtem rozloučit. Není bez zajímavosti, že některé podstrčené zprávy uživatelům chodí takřka v bezchybné češtině, zatímco jiné v angličtině a dalších jazycích – za kampaní zřejmě stojí jednotlivé party podvodníků, kteří spolu vzájemně příliš nespolupracují.
Odborníci na bezpečnost lidem neustále připomínají, aby nikdy nereagovali a neklikali na přiložené odkazy ve zprávách, pokud skutečně neví, kdo je odesílatelem. Uživatelé by si měli také aktivovat dvoufázové ověřování, například pomocí telefonního čísla, pokud to daná služba umožňuje, a hlavně – nikdy nezadávat přihlašovací údaje do neověřených internetových stránek. Pokud vás k tomu někdo vyzve, ať už na Messengeru nebo na jiné sociální síti, buďte si jistí, že se jedná o podvod.
Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: autorský text