- Prostřednictvím aplikace Facebook se šíří podvodná zpráva.
- Kyberšmejdi se v ní vydávají za pracovníky společnosti Meta.
Doslova jako lavina se v posledních dnech šíří podvodná zpráva Facebooku. Kyberšmejdi se v ní vydávají za pracovníky společnosti Meta, která sociální síť vlastní. Lidi se snaží vylekat smyšlenou historkou o porušení autorských práv, ve skutečnosti jim však chtějí ukrást účet a dostat se k dalším citlivým údajům.
Nepřehlédněte: Fialová ve Facebook Messengeru končí. Do aplikace dorazilo nejlepší vylepšení za posledních 5 let
Další podvod na Facebooku
Pravděpodobně jste během několika posledních dnů dostali vy, nebo někdo z vašich známých, zprávu o tom, že vašemu účtu na Facebooku hrozí zablokování, protože porušuje Digital Millenium Copyright Act of 1998 (zkráceně DMCA) – rozsáhlý zákon v americkém právu, který doplňuje Copyright Act of 1976 (Title 17 of US Code).
Co se stalo?
V podstatě absolutně nic. Ocitli jste se v hledáčku podvodníků, kteří se vás snaží vyděsit a získat vaše přihlašovací údaje. Jak z toho ven? Až odezní prvotní šok, použijete zdravý rozum a zprávu ignorujte a jejího odesílatele zablokujte, aby vás dále nemohl otravovat.
Podvodný e-mail vypadá takto:
V anglicky psané zprávě podvodníci tvrdí, že vám kvůli porušení autorských práv poslali již několik upozornění. Protože od vás ale dosud neobdrželi žádnou odpověď, vlastník autorských práv podal ke společnosti Meta stížnost podle zákona DMCA. A snaží se vás přimět ke kliknutí na přiložené modré pole, abyste mohli podat odvolání – kam musíte zadat přístupové údaje, případně naskenovat doklad totožnosti. Na závěr ještě přidají výhrůžku, že pokud tak neučiníte do 24 hodin od přijetí e-mailu, váš účet bude trvale zablokován bez možnosti obnovení.
Odkaz jsem otevřel a přihlašovací údaje včetně hesla vyplnil. Co teď?
Heslo okamžitě změňte a zapněte dvoufázové ověření. Vždy si všímejte detailů. Pokud se podíváte na screenshoty výše, můžete vidět, že e-mail byl odeslán z adresy, která je jiná, než na kterou byste mohli odpovědět.
Podobně drzí jsou podvodníci v poslední době i na Messengeru. I zde se bohužel snaží vyděsit uživatele smyšlenou historkou o deaktivaci účtu.
Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: autorský text, Cybernews