reaktor

Neuvěřitelné, co Číňané dokázali! Zapnuli umělé Slunce, které může dodávat světu nekonečnou energii

  • Umělé Slunce vytvořené v Číně se znovu překonalo.
  • Teplotu o hodnotě desítek milionů stupňů Celsia vyzařovalo 17 minut.

Čínští vědci mohou slavit. Ve fúzním reaktoru se jim podařilo udržet plazmu na teplotě přes 70 milionů stupňů Celsia po dobu 17 minut, informuje server BGR.


Nepřehlédněte: Xiaomi 15 Ultra bude smartphonová lahůdka. Kdy se začne prodávat?


Umělé Slunce nemusí být jen sen

Jaderná fúze je založena na myšlence, že energii lze uvolňovat spíše spojováním atomových jader, než jejich oddělováním, jako je tomu u štěpných reakcí, které pohánějí stávající jaderné elektrárny.

Číňanům se průlomovým způsobem podařilo v experimentálním pokročilém supravodivém tokamaku (EAST – Experimental Advanced Superconducting Tokamak) ve východočínském městě Che-fej vyrobit a udržet plazmu po dobu 1066 sekund, čímž překonali svůj vlastní předchozí rekord 403 sekund.

EAST je magnetický reaktor, tokamak, který je navržen tak, aby udržoval plazmu v nepřetržitém hoření po dlouhou dobu. Bohužel žádný z těchto reaktorů zatím nedosáhl toho, čemu vědci říkají vznícení – bodu, kdy jaderná fúze vytváří vlastní energii a udržuje vlastní reakci. Nový čínský rekord však představuje obrovský posun vpřed.

tokamak, WEST
Zdroj: se souhlasem CEA-IRFM

Tokamak EAST je cestou k čisté fúzní energii

Fúzní reaktory fungují tak, že vodík se vaří do plazmatu, což je stav tak žhavý, že v něm nemohou existovat ani atomy, a rozbíjí se v něm protony za vzniku jader helia. Při fúzi se uvolňuje čtyřikrát více energie na hmotnost paliva než při jaderném štěpení – štěpení těžkých atomů, jako je uran, a čtyřmilionkrát více energie než při spalování fosilních paliv.

Vědci se snaží využít sílu jaderné fúze – procesu, při kterém hoří hvězdy – již více než 70 let. Slučováním atomů vodíku na helium za extrémně vysokých tlaků a teplot přeměňují takzvané hvězdy hlavní posloupnosti hmotu na světlo a teplo, čímž generují obrovské množství energie, aniž by produkovaly skleníkové plyny nebo dlouhodobý radioaktivní odpad. Navzdory desetiletím výzkumu si ale bude muset lidstvo ještě chvíli počkat, než se umělé Slunce stane realitou.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: BGR

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..