Počítač, malware, Windows

Neklikejte na přílohu v podezřelém e-mailu. Možná to je obávaný virus, který krade přihlašovací údaje

  • Počítače Čechů ohrožuje spyware
  • Kyberzločinci cílí na hesla a data

Na české počítače s Windows útočí s nebývalou razancí spyware Agent Tesla, jehož hlavním cílem jsou krádeže uživatelských dat a hesel. Podvodníci využívají k šíření viru především e-mailové přílohy, které svým názvem nejčastěji odkazují na faktury nebo objednávky.


Nepřehlédněte: Na Čechy nejčastěji útočí zlodějský malware, krade přihlašovací údaje a sleduje stisknuté klávesy


Virus se šíří jako příloha e-mailu

„Počet detekcí spywaru Agent Tesla i spywaru Formbook v září vzrostl a u obou škodlivých kódů se objevovaly útočné kampaně namířené na české uživatele,“ uvádí antivirová společnost ESET. Ačkoli mají oba škodlivé kódy především celosvětový dosah, bezpečnostní experti zachytili v září vysoký výskyt českých verzí nebezpečných e-mailových příloh, jejichž prostřednictvím se šíří.

Kybernetičtí útočníci využívají k šíření spywaru především e-mailové přílohy, které svým názvem nejčastěji odkazují na faktury nebo objednávky. Přílohy mají také ve většině případů příponu .exe označující spustitelný soubor. Česky označené přílohy se přitom objevovaly v posledních měsících především u password stealeru Fareit a u spywaru Agent Tesla byly spíše výjimkou. Statistika ze září tak ukazuje, že útočníci aktuálně pozměnili své strategie.

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

V září se zvýšil počet detekcí také u spywaru Formbook a také v jeho případě se objevovala česky pojmenovaná příloha. Na přední místa pravidelné měsíční statistiky se pak nečekaně vyšplhal Weecnaw. V Česku se neobjevil poprvé, doposud však nebyl detekován ve větším počtu případů. Pokud Weecnaw infikuje zařízení, dokáže odcizit uložená uživatelská jména a hesla k aplikacím a službám nebo další údaje o zařízení.

Jak účinně chránit své přihlašovací údaje?

Jedním ze základních pravidel je, že bychom každé heslo měli využívat pouze pro jednu konkrétní online službu, měli bychom mít tedy unikátní heslo pro svůj e-mail, internetové bankovnictví nebo pro každý účet na sociálních sítích. Heslo by také mělo být dostatečně složité a složené nejméně z deseti různých znaků, jako jsou malá a velká písmena, číslice a speciální znaky, pokud to online služba, ke které heslo vytváříme, umožnuje.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares