PC, server

Nejvýkonnější superpočítač na světě chtějí mít Japonci. Překoná konkurenty z USA a Číny

  • Japonci chtějí do 5 let postavit nejvýkonnější superpočítač.
  • Měl by se výkonnostně pohybovat v zetaFLOPS.
  • Výstavbu mají na starosti japonské firmy RIKEN a Fujitsu.

Aktuálně nejvýkonnější superpočítač na světě má Národní laboratoř v Oak Ridge, v americkém státě Tennessee. Frontier, jak se jmenuje, dosahuje výkonu až 1,2 exaFLOPS, což představuje 1,2 kvintilionu operací za sekundu. Japonci se chtějí tomuto stroji vyrovnat do roku 2030.


Nepřehlédněte: USA vyhlašují kvantovou nadvládu. Mají superpočítač, který stonásobně překonává konkurenci


Japonský superpočítač

Japonské ministerstvo školství, kultury, sportu, vědy a technologie oznámilo, že již příští rok započne výstavba nejvýkonnějšího počítače na světě. Mělo by se jednat o superpočítač, který dosáhne výkonu v řádech zetaFLOPS, což se zatím žádnému jinému zařízení nepodařilo.

Superpočítač s rychlostí 1 zetaFLOPS by mohl provést jeden sextilion (1 a 21 nul) výpočtů za sekundu. Dnešní nejvýkonnější superpočítače teprve překonaly bariéru 1 exaFLOPS, což znamená, že mohou provádět něco přes jeden kvintilion (1 a 18 nul) výpočtů za sekundu.

Nový japonský superpočítač, který zatím nemám jméno, by měl navazovat na počítač Fugaku s maximálním výkonem 0,44 exaFLOPS. Ten je aktuálně 4. nejvýkonnějším na světě. Jak už zaznělo, prvním je Frontier s výkonem až 1,2 exaFLOPS.

Superpočítač
Zdroj: rawpixel.com / Freepik

Nástupce legendárního Fugaku

Nový stroj, který je v současné době označován jako „Fugaku Next“, budou sestavovat japonské společnosti RIKEN a Fujitsu, které se podílely na konstrukci Fugaku. Aby byla umožněna vzájemná kompatibilita mezi Fugaku a Fugaku Next, bude Fugaku Next pravděpodobně používat komponenty navržené společností Fujitsu.

Supervýkonný počítač by mohl být využíván pro výzkum léčiv, simulace přírodních katastrof i s pomocí umělé inteligence, předpovědi počasí a další vědecký výzkum, ať už jde o biologii, vesmír a podobně.

Japonské ministerstvo v tuto chvíli zainvestovalo do vývoje 4,2 miliardy jenů (670 milionů korun), nicméně je připraveno alokovat na výstavbu až 110 miliard jenů (17,5 miliardy korun). Práce začnou již příští rok a vývoj by měl být ukončen v roce 2030.

Zdroj náhledové fotografie: ananitit / Pixabay, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..