- Rok 2022 je prakticky na samém konci a přinesl řadu vzletů i pádů
- Na to, co se nepovedlo – na ty největší fiaska, se dnes podíváme
- Neoddiskutovatelně sem patří čachry kolem Twitteru nebo jeden z nových iPhonů
Rok s pohledným číselným vyjádřením 2022 má pro nás všechny asi těžko eliminovatelnou pachuť hořkosti a bezmoci kvůli tomu, co se děje ne tak úplně daleko od našich hranic. Válka na Ukrajině je bez debat největším přešlapem roku, pojďme si ale na odlehčenou zrekapitulovat ty vyloženě technologické kiksy, které nás mnohdy pobavily svou absurdností.
Nepřehlédněte: Hvězdné války realitou. USA mají laserové dělo jako z budoucnosti, kterému nikdy nedojde munice
Pád Google Stadia
Streamování videoher měla být „další velká věc“, hned po streamování hudby, filmů a seriálů. A kdo jiný by měl v tomto odvětví prosperovat, než jedna z největších technologických firem na světě – Google. Tak to se bohužel úplně nepovedlo. Americký gigant totiž letos oznámil, že svou ambiciózní cloudovou herní službu Stadia hned v lednu 2023 ukončí. Zbývá tak na dalších (hlavně na Microsoftu a Nvidii), aby ukázali, zda jde o slepou větev, nebo opravdovou budoucnost.
Cirkus jménem Diablo Immortal
Diablo platí za jednu z nejikoničtějších videoherních značek. RPG prověřené generacemi, které již od roku 1997 vyvíjí americké studio Blizzard. Letos dostalo pár chytrých hlav nápad přenést oblíbené Diablo na mobilní telefony v rámci free-to-play MMO RPG.
Jak to dopadlo? Diablo Immortal vypadá krásně a má výbornou hratelnost, popularitu však kosí hloupě nastavené mikrotransakce, které z hráčů dělají dojné krávy a kolikrát ani když zaplatíte milionové sumy, nedostanete kýžené vylepšení. A v Blizzardu mezitím přemýšlí, kterou další herní sérii takto zprzní…
Elon Musk si dopřál Twitter
Faux pas, které by vydalo na celý elaborát. Vizionář Elon Musk, svého času nejbohatší muž světa (aktuálně už číslo 2), si usmyslel, že kromě automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX by rád vlastnil sociální síť Twitter. Akvizici za 44 miliard dolarů (víc jak bilion korun) dokončil letos v říjnu a dokázal tak, že s velkým množstvím peněz můžete de facto cokoliv.
Ve své nové firmě okamžitě rozjel personální čistky, sám se jmenoval výkonným ředitelem a zavedl absurdní předplatné. Velmi nepopulárně také odblokoval dříve zabanované profily v rámci „navrácení svobody slova“, aby krátce nato vesele blokoval a banoval sám své odpůrce. Není divu, že se kvůli Muskovi hodně lidí rozhodlo z Twitteru demonstrativně odejít a přejít na novou síť Mastodon, která zažila přímo raketový začátek provozu.
iPhone, který nikdo nepotřebuje
Letošní úroda iPhonů od Applu má všechno – nový 48Mpx fotoaparát, chytrý výřez Dynamic Island i očekávanou fialovou variantu. Chybí jediné, a sice model Mini, který musel kvůli údajným neuspokojivým prodejům ustoupit zvětšenému základnímu iPhonu 14 Plus. Akorát, že Plusko svého zakrslého předchůdce trumfuje v tom, jak mrzká poptávka po něm je. Takže zatímco o Mini byl zájem malý, o Plus není žádný. Ale Apple to má jistě promyšlené, jako všechno přece…
Drahé a nedostupné grafické karty
O groteskní fail se letos postaral také výrobce grafických karet Nvidia. Vydal novou generaci karet řady 4000. Hned po premiéře však zaujala veřejnost především nastavená cena té nejvýkonnější, konkrétně modelu GeForce RTX 4090. Ta v základní variantě startuje na ceně 47 999 Kč včetně DPH. To je však jenom začátek, různé upravené verze se „prodávají“ i za 60 tisíc korun.
Nu, „prodávají“, ani moc ne vlastně. Kromě toho, že jsou vrcholné grafiky Nvidia pekelně drahé, jsou také beznadějně vyprodané a stojí se na ně extrémně dlouhé virtuální fronty. Takže vás de facto vysoká cena ani mrzet nemusí; stejně si je nemůžete koupit.
Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash, zdroj: vlastní