- Kam se hrabou výrobci smartphonů
- Pohleďte na úchvatný vesmírný fotoaparát
- Sloužit bude k výzkumu vesmíru
Vědci z Národní urychlovačové laboratoře (SLAC) oznámili dokončení digitálního fotoaparátu LSST, zhruba 6 610 kilogramů vážícího zařízení o velikosti automobilu, které bude pořizovat panoramatické snímky celé jižní oblohy. Experti doufají, že díky podrobným informacím porozumí astrofyzikálním objektům lépe než kdy předtím.
Nepřehlédněte: Prohlížeč Chrome je opět děravý. Hackeři mohou propašovat do PC virus
Fotoaparát s rekordním rozlišením
Podle vědců je fotoaparát LSST (Legacy Survey of Space and Time) natolik výkonný, že zvládne pořizovat snímky, na kterých budou viditelné částice měsíčního prachu. Jeho primární čočka je největší svého druhu a zapsána v Guinessově knize rekordů.
Po dvou desetiletích výstavby nyní zařízení poputuje na observatoř Vera C. Rubin, která je umístěna na vrcholu chilského Cerro Pachón, aby zde po dobu deseti let provádělo průzkum sluneční soustavy, Mléčné dráhy a dalších částí vesmíru. Výsledné snímky s rozlišením 3,2 miliardy pixelů zahrnou miliardy hvězd a galaxií a s nimi i nové poznatky o struktuře vesmíru.
Kamera bude mimo jiné pátrat i po důkazech slabého gravitačního čočkování, ke kterému dochází, když gravitační hmota obří galaxie ohýbá světelné dráhy z galaxií za ní. Analýza těchto dat může vědcům nabídnout lepší pohled na to, jak je hmota ve vesmíru rozložena a jak se toto rozložení měnilo v čase. To by mohlo astronomům pomoci najít nové způsoby zkoumání vlivu temné energie na rozpínání vesmíru.
Odhalí tajemství vesmíru?
Snímač speciálního vesmírného fotoaparátu se skládá ze 189 částí. Každý čip má rozlišení 16 megapixelů, jde o typ CCD a je 100milionkrát citlivější než lidské oko (měl by údajně vidět svíčku na tisíce kilometrů). Až bude pracovat na plný výkon, každou noc pořídí 20 terabajtů dat, což během deseti let jeho plánovaného provozu bude představovat celkem asi 60 petabajtů informací.
„Rozšíření našeho chápání základní fyziky vyžaduje více než kdykoli předtím, abychom se podívali hlouběji do vesmíru,“ uvedla v oznámení Kathy Turnerová, vedoucí programu Cosmic Frontier. Výzkumnice věří, že LSST pomůže lidstvu zodpovědět některé z nejpalčivějších a nejdůležitějších otázek současné fyziky.
Zdroj náhledové fotografie: SLAC National Accelerator Laboratory, zdroj: PopSci, SLAC, IE, IE, Stylemania
Dobry den,
kdo psal tento clanek? Co to je za blbost? Zamyslete se co pisete.. vy smitka prachu na Mesici.
Kdo psal ten komentář? Vy nerozumíte pojmů smítko? Nebo na Měsíci se nevyskytují drobné částečky prachu? Nebo jen neumíte česky? Zamyslete se co píšete… Vy… To je jedno… 😉😁
Autor ma samozřejmě pravdu, Píše o těch částicích i odborný server Interesting Engineering. Viz odkaz: https://interestingengineering.com/science/worlds-largest-digital-camera-will-capture-moon-dust
No ať je to pravda (v což doufám) nebo ne, je to balzám pro duši po všech těch článcích plných válek a katastrof. Taky, že lidi umí něco vyrobit, co by jsme mohli obdivovat. Ono toho už moc není…