- Jak obrovské jsou supermasivní černé díry?
- Podívejte se na novou animaci NASA
Černé díry je obecně extrémně obtížné nejen vyfotit, ale také najít, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují totiž hmotu i světlo. Jedná se o vesmírné kolosy, které obvykle najdeme v centrech galaxií. Hmotnost supermasivních černých děr začíná přibližně na stotisícinásobku hmotnosti Slunce, tedy na spodní hranici stupnice, a může dosahovat desítek miliard hmotností Slunce.
Nepřehlédněte: Pod nánosy prachu pohřbený čínský rover rozlouskl záhadu vody na Marsu. Pořád tam je
Supermasivní černé díry vědce fascinují
Tato abstraktní čísla jsou sice hezká, ale je těžké si představit, jak obrovské supermasivní díry ve skutečnosti jsou. „Přímá měření, mnohá provedená pomocí Hubbleova teleskopu, potvrzují (ve známém vesmíru) přítomnost více než 100 supermasivních černých děr,“ říká teoretický astrofyzik Jeremy Schnittman z Goddardova střediska vesmírných letů NASA. „Jak se stanou tak obrovskými? Když se galaxie srážejí, jejich centrální černé díry se nakonec také spojí.“
Černé díry můžeme matematicky popsat pouze jako singularitu – jednorozměrný bod nekonečné hustoty. Jejich hustota je tak extrémní, že se časoprostor kolem nich gravitačně pokřiví do podoby uzavřené koule. Uvnitř této sféry nemá ani světlo dostatečnou rychlost, aby jí uniklo.
Čím je černá díra hmotnější, tím větší je tzv. Schwartzschildův poloměr vymezený horizontem události. Pokud by černou dírou bylo například Slunce, jeho Schwartzschildův poloměr by odpovídal necelým 3 kilometrům.
Nová animace NASA ukazuje velikost některých supermasivních černých děr ve známém vesmíru. Ve videu můžeme např. vidět trpasličí galaxii s názvem J1601+3113, která hostí černou díru o hmotnosti přibližně 100 000 hmotností Slunce.
Nechybí ani známá supermasivní černá díra Sagittarius A*, která má mít hmotnost asi 4 miliony Sluncí. Je zde také M87, první černá díra, která kdy byla vědci vyfocena a jejíž hmotnost je asi 5,37 miliardy Sluncí.
TON-618 je obr
Jednou z největších černých děr, jaké známe, je obluda známá jako TON-618. V roce 2004 vědci odhadli její hmotnost na neuvěřitelných 66 miliard hmotností Slunce. Teoretická horní hranice hmotnosti černých děr se do té doby pohybovala kolem 50 miliard hmotností Slunce, ale vesmír překonávává vědecké teorie celkem pravidelně.
Co se TON-618 týče, Schwarzschildův poloměr odpovídá více než 1 300 AU (astronomická jednotka délky přibližně rovnající se průměrné vzdálenosti Země od Slunce). Pro představu, vzdálenost Pluta od Slunce odpovídá asi 40 astronomickým jednotkám.
Gigantická černá díra TON-618 by tak pohltila Sluneční soustavu jako nic. Naštěstí je velmi daleko a nemůže nás ohrozit.
Zdroj náhledové fotografie: AdisResic / Pixabay, zdroj: Science Alert
Informace z titulku uz nejaky cas neplati. Aktualne nejvetsi znama cerna dira je Phoenix A.