- Vzpomínáte na první fotografii černé díry Sagittarius A*?
- Experti nyní říkají, že její tvar není skutečný.
Před několika lety vědci zveřejnili první fotografii supermasivní černé díry Sagittarius A*, která se skrývá v centru Mléčné dráhy, a jak se dalo čekat, vzbudila velkou pozornost odborné i laické veřejnosti. Nyní však japonští výzkumníci tvrdí, že snímek neodpovídá realitě – je prý je artefaktem, nikoli skutečnou astronomickou strukturou.
Nepřehlédněte: Rekordní pokus se Schrödingerovou kočkou. Vědci ji udrželi „při životě“ 1 400 sekund
Vypadá jako oranžová kobliha?
Fotografie zveřejněná v roce 2022 projektem Event Horizon Telescope (EHT) nabídla ohromující pohled na vířící hmotu, která padala do chřtánu černé díry v srdci naší galaxie. Ukazovala prstenec ve tvaru oranžové koblihy s tmavou oblastí uprostřed, přičemž tmavá část ve středu objektu představovala samotnou černou dílu a oranžová barva znázorňovala plyn, který byl zahřátý na extrémní teplotu vlivem silných gravitačních sil v jeho okolí.
Nová studie překvapivě poukazuje na to, že to, co pole radioteleskopů z různých astronomických observatoří umístěných na různých místech na Zemi zachytilo, není skutečné. Podle výzkumníků z japonské Národní astronomické observatoře je disk akreovaného materiálu kolem černé díry ve skutečnosti mnohem protáhlejší, nikoli kruhový.
„No, žádný teleskop nedokáže zachytit obraz dokonale. Předpokládáme, že prstenec vznikl v důsledku chyb při analýze snímků EHT a že jeho tvar je artefaktem, nikoli skutečnou astronomickou strukturou,“ vysvětluje docent Miyoshi Makoto z japonské Národní astronomické observatoře.
Sagittarius A*
Nová studie je v rozporu s rozsáhlým výzkumem, který byl proveden za účelem shromáždění a následného ověření údajů použitých k vytvoření původního snímku.
„Náš snímek je mírně protáhlý a jeho levá polovina je mnohem jasnější než pravá,“ říká Makoto. „Domníváme se, že je to zapříčiněno tím, že akreční disk obklopující černou díru rotuje rychlostí přibližně 60 % rychlosti světla.“
Zda mají pravdu japonští odborníci nebo experti obsluhující projekt Event Horizon Telescope (EHT), kteří zveřejnili prvotní fotografii, rozhodnou definitivně až další pozorování, uzavírá Makoto.
Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: Indipendent, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society
Sagitarius A se krmí asteroidy? Co je to za špatný nadpis odstavce? Vůbec se článek dále o tomto nezmiňuje! A jinak je to nesmysl. Asi to psal autor po včerejší oslavě nějakých narozenin a měl minimálně ještě 3 promile v žíle…
Souhlas.
Jinak bych ještě rozvinul ten nesmysl. Černou díru už z principu nikdo nikdy vyfotit nedokáže. Může vyfotit jen její projevy.
Souhlas, pouze lze registrovat děje před horizontem událostí. Ale jak se mu tam dostaly ty asteroidy… 🙂